یزید را تطهیر نکنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، اخیراً یکی از مخالفان دموکراسی فرموده‌اند: «مردم در امور اجتماعی یزید را پذیرفته بودند». ایشان در ادامه با مقایسهٔ تعداد لشکریان یزید و امام حسین (علیه‌السلام) نتیجه گرفته‌اند «اگر حاکمیت را از آنِ مردم بدانیم، طبق محاسبات ظاهری باید حق را به یزید بدهیم!»

سید حمید حسینی در ادامه نوشت :

اکنون به اینکه اساساً موضوع دموکراسی در آن دوران، مطرح و قابل موافقت یا مخالفت نبوده کاری نداریم. همان‌گونه که نمی‌خواهیم به نادرست بودن شبیه‌سازی‌های تاریخی و آسیب‌های یکسان‌انگاری دوران حضور و غیبت معصوم بپردازیم؛ اما از این سؤال مهم نمی‌توان گذشت که چرا برخی با نادیده گرفتن واقعیت‌های تاریخی، ناخواسته، دشمنان اهل بیت را تطهیر می‌کنند؟!

آیا یزیدی که با پیمان‌شکنی و زور و تهدید بر سر کار آمد و از هیچ جنایت و کشتاری فروگذار نکرد، فردی مردم‌دار بود؟!‌

آیا اگر در شرایطی برابر به توده‌های مردم اجازهٔ انتخاب میان اهل بیت (علیهم‌السلام) و دشمنان آنها داده می‌شد، آن چهره‌های رحمانی دل‌های کمتری را به‌دست می‌آورد؟

آیا یزید در میان مسلمانان، اعتبار و آبرویی داشت که بدون زور سرنیزه‌، برتری او بر شخصیتی چون امام حسین (علیه‌السلام) را باورپذیر کند؟

آیا آنچه در سقیفه رخ داد به انتخابی مردم‌سالارانه شباهت داشت یا کودتایی ناجوانمردانه بود که بدون حضور مهم‌ترین رقیب، با ارعاب بر مردم تحمیل شد؟

ای کاش سرمایه‌های دینی خود را این‌گونه در مسیر اهداف و سلایق سیاسی هزینه نکنیم و کار را به‌جایی نرسانیم که پلیدترین چهره‌های تاریخ، افرادی موجّه به‌نظر برسند.