یلدای مجازی چقدر آب می‌خورد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یلدای امسال جدا از مسائل مربوط به کرونا و لزوم سلامتی، دغدغه اقتصادی هم درون خود دارد. قیمت‌های افسار گسیخته میوه، آجیل و شیرینی مخصوص این شب سبب شده تا بسیاری از مردم قید خرید آنها را بزنند.

به نظر می‌رسد یلدای امسال به‌منظور حفظ سلامتی و دوری از جستن از تجمع‌های بیش از حد، متفاوت‌تر از سالیان گذشته برگزار و خانوار ایرانی جمع خود را محدود به نفرات کمتری کنند و بتوانند از طریق فضای مجازی با سایرین و اعضای فامیل در ارتباط باشند. در واقع به اشتراک گذاشتن تصاویر سفره‌های شب یلدا، حافظ‌خوانی و مشاعره از طریق گروه‌های مجازی، می‌تواند خاطرات یلدای امسال را متنوع‌تر و متفاوت‌تر نسبت به سالیان گذشته رقم بزند. نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد مساله قیمت میوه، آجیل، شیرینی و کالاهای مربوط به این شب است که گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت آنها نسبت به چند ماه قبل و دوره مشابه به شکل عجیبی افزایش یافته و سروصدای مردم را درآورده است و به عبارت دقیق‌تر خیلی از مردم با مشاهده نرخ‌های کنونی این محصولات قید خرید آنها را زده‌اند.

در حالی که سال‌های گذشته عنوان می‌شد باید شب یلدا را به دور از فضای مجازی و در جمع گرم خانواده سپری کنیم، قصه امسال کمی متفاوت‌تر خواهد بود و تاکید شده مردم عزیزمان برای حفظ سلامتی خود تجمع نکنند و شب یلدای امسال را مجازی بگذرانیم.

آمار روزانه کرونا طی یک سال اخیر نشان‌دهنده آن است که با برگزاری هرگونه مراسم و مناسبت‌های مختلف میزان مبتلایان و فوتی‌ها کمتر از یکی دو هفته بعد به شکل قابل توجهی چند برابر می‌شود. در کنار مساله مهم کرونا که لازم است مردم نسبت به آن بسیار جدی باشند، گرانی و چندبرابر شدن قیمت‌های میوه‌، آجیل و شیرینی شب یلدا نکته مهم دیگری است که نشان می‌دهد برگزاری این مراسم در شرایط کنونی علاوه بر آنکه سلامتی را تهدید می‌کند، صرفه اقتصادی هم ندارد.

یلدای مجازی؛ خاطره‌ای ماندگار و متفاوت

سالیان سال است که خانواده‌های ایرانی با برگزاری مناسبات تاریخی همچون شب یلدا، دور هم جمع می‌شوند و ساعت‌هایی را فارغ از مشکلات، درگیری‌ها و مسائل روزمره با یکدیگر سپری می‌کنند. اما نسخه امسال کمی متفاوت‌تر از سال‌های قبل است، به طوری‌که اگر نگاهی به روند شیوع کرونا و افزایش تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در یک سال اخیر بیندازیم، متوجه خواهیم شد، نادیده گرفتن هشدارها و تجمع افراد برای برگزاری مناسبات و سنت‌های قدیمی، روند مذکور را به شدت افزایش داده است.

به واقع اگر خدای ناکرده یک فرد کرونایی در میان خانواده‌ها حضور داشته باشد، شیرینی برگزاری این سنت زیبا، پس از چند روز کام همگان را تلخ خواهد کرد و چه گرفتاری‌هایی که بعد از آن دامن‌گیر همه اعضای خانواده خواهد شد! لذا در چند روز اخیر به کرات تاکید شده، مردم شب یلدای امسال را متفاوت‌تر از سال‌های قبل برگزار کنند و اتکای آنها بیشتر به فضای مجازی باشد.

گوش دادن به پادکست‌هایی با قصه‌های کهن، برقراری تماس تصویری، ارسال پیامک، مشاعره در گروه‌های خانوادگی، به اشتراک گذاشتن تصاویر سفره شب یلدا و گرفتن فال حافظ در همین گروه‌ها، نمونه مواردی است که می‌تواند یلدای امسال را با خاطرات متفاوت‌تر، متنوع‌تر و ماندگارتری نسبت به سالیان گذشته همراه کند.

قیمت یلدای امسال سر به فلک می‌کشد

یلدای امسال جدا از مسائل مربوط به کرونا و لزوم سلامتی، دغدغه اقتصادی هم درون خود دارد. قیمت‌های افسار گسیخته میوه، آجیل و شیرینی مخصوص این شب سبب شده تا بسیاری از مردم قید خرید آنها را بزنند. تصویری که چندی پیش در برخی شبکه‌های مجازی منتشر شد، نشان‌دهنده آن بود که میوه‌ای کمتر از ۱۰ هزار تومان موجود نیست و گزارش‌های میدانی نشانگر آن است که میوه‌های مخصوص شب یلدا طی یکی دو روز قبل در برخی از میادین و مغازه‌ها تا دو برابر گران‌تر شده‌اند.

بر اساس گفته یکی از مخاطبان در شبکه اجتماعی، خرید یک کیلو انار، یک کیلو سیب، یک کیلو لیموشیرین و یک کیلو موز به‌عنوان چهار میوه‌ای که سر سفره شب یلدا قرار می‌دهیم، هزینه‌ای بالغ بر ۶۰ هزار تومان را به دوش خانواده می‌گذارد؛ در حالی که شاید یک کیلو انار به چهار عدد نرسد. این در حالی است که بر اساس اعلام آخرین قیمت‌ها در واحدهای خرده‌فروشی سطح شهر تهران و میادین میوه و تره‌بار، نرخ هر کیلو انار از هشت هزار تومان تا ۲۱ تومان متغیر است.

از طرفی دیگر هندوانه که از قدیم به‌عنوان یکی از میوه‌های مخصوص این شب (یلدا) بر سر سفره‌ها قرار می‌گرفت، از سه هزار تومان تا پنج هزار تومان به‌ازای هر کیلو می‌رسد، این بدین معناست که یک هندوانه پنج کیلویی بالغ بر ۲۵ هزار تومان آب می‌خورد. در این میان اعلام شد، نرخ هر کیلو موز در بازار به ۳۰ هزار تومان و پرتقال هم به ۲۰ هزار تومان می‌رسد. اما نکته دیگر در مورد قیمت آجیل مخصوص یلداست که بر اساس آخرین گزارش‌های میدانی از ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار تومان متفاوت است و نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد گران‌تر شده است. دیگر آنکه چند روز قبل برخی از مردم در شبکه‌های اجتماعی اذعان داشتند، خرید یک کیلوگرم آجیل در شرایط فعلی تبدیل به رویا شده است و خرید آنها صرفا برای آن است که دل بچه‌ها را شاد و سنت دیرینه را حفظ کنند.

این در حالی است که مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه خشکبار تهران، نیز کف قیمت هر کیلوگرم آجیل شب یلدا را ۱۲۰ هزار تومان و سقف آن را ۱۷۰ هزار تومان اعلام کرد. او همچنین ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در شب یلدای امسال مصرف آجیل کاهش یابد، همانطور که در پنج الی شش ماه گذشته نیز فروش ما بین ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش داشته است.

در این میان نرخ شیرینی مخصوص شب یلدا هم اعلام که بر اساس گفته علی بهره‌مند، رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان اعلام کرد: آخرین افزایش قیمت‌ها مربوط به افزایش ۲۰ درصدی نرخ مصوب در تیرماه بود، اگرچه از آن روز تا به حال هزینه‌های تولید بیش از ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است، اما قنادان همچنان با نرخ مصوب محصولات خود را می‌فروشند.

این مقام صنفی افزود: با نزدیک شدن به شب یلدا، هر کیلو شیرینی‌ تر ۴۸ هزار تومان، شیرینی دانمارکی ۳۸ هزار تومان، شیرینی زبان ۳۸ هزار تومان و کیک یزدی ۲۹ هزار تومان در تمامی واحد‌ها با همین نرخ‌ها فروخته می‌شود. در پایان شایان ذکر است، این قیمت‌ها از سوی مسئولان در حالی اعلام می‌شود که میزان قدرت خرید مردم برای تهیه محصولات مذکور در شب یلدای امسال به شکل محسوسی نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است.