یهودی واقعی کیست؟ / اسرائیل قانون جنجالی ‘کشور یهود’ را تصویب کرد

نگام ؛ بین الملل _ مجلس اسرائیل قانون جنجالی را به تصویب رسانده که مطابق آن این کشور منحصرا به عنوان یک کشور یهودی تعریف می‌شود.

 

حسن مقیمی

 

داشتن خون یهودی، نژاد، گرویدن به دین یهود و انجام مناسک مذهبی، همه پاسخ هایی هستند که تا کنون مطرح شده اند؛ اما پس از گذشت نسل ها، هنوز تعریف واضحی از اینکه چه کسی یهودی است وجود ندارد.

در اسرائیل، این بلا تکلیفی موجب شده حدود ۲۵۰ هزار نفر که خود را یهودی می دانند، نتوانند از حقوق کامل بهره مند شوند.

این گروه، یهودیان شوروی سابق هستند که قرن گذشته، در گروههای بزرگ، به اسرائیل مهاجرت کردند.

آنها که خود را یهودی می پنداشتند به اسرائیل مهاجرت کردند، اما هنگامی که می خواستند ازدواج کنند یا قرار بود در موقوفات یهودیان دفن شوند، خاخام های ارشد، اعلام کردند که آن ها را یهودی نمی دانند.

دلهره

ریوکا، هنگامی که دختر کوچکی بود به همراه خانواده اش از شوروی سابق به اسرائیل مهاجرت کرد. او اکنون عاشق یهودی جوانی شده و خیال دارند با هم ازدواج کنند.

هنگامی که برای مراسم عروسی به کنیسه رفتند، ریوکا دلهره داشت که خاخام او را به عنوان یک یهودی قبول نکند و می ترسید که از انجام عروسیش جلوگیری شود.

ریوکا می گوید:”مادرم یهودی است. مادر بزرگم و مادرش هم یهودی بوده اند. به چه حقی در مورد یهودی بودن مردم نظر می دهند؟ آیا اسرائیل وطن همه یهودیان جهان نیست؟”

اسرائیل با قاطعیت خود را به عنوان وطن یهودیان جهان معرفی می کند. اما آنها که به موطن خود می روند درمی یابند که نسبت به یهودی بودنشان با تردید نگاه می شود.

به ریوکا گفته اند که یا باید مدارک کامل دال بر یهودی بودنش، شامل عکسی از جده اش، ارائه کند یا اینکه مراسم گرویدن به دین یهود را به جا آورد.

قول برای حل مشکل

برای گرویدن به دین یهود، باید ۱۸ ماه مثل یک یهودی ارتودوکس زندگی کرد.

او باید در این مدت غذای حلال یهودی(کوشر) بخورد، نجیبانه لباس بپوشد و مراسم سبت (شبات) را کاملا به جا آورد. (یعنی از غروب جمعه تا غروب شنبه کار نکند، مسافرت نرود، به قلم و مداد دست نزند و حتی از برق هم استفاده نکند.)

حزب “اسرائیل، خانه ما”، که در بین مهاجران شوروی سابق از حمایت زیادی برخوردار است، در انتخابات سال گذشته اسرائیل به رای دهندگان قول داد که این مشکل را حل کند.

دیوید روتم، نماینده این حزب در پارلمان، به دنبال تصویب طرحی است که به خاخام های پایین رتبه هم اختیار انجام مراسم گرویدن به دین یهود را می دهد.

او امیدوار است که با تصویب این طرح، گرویدن به دین یهود آسان تر شود.

دیود روتم می گوید: “حدود ۴۰۰ هزار نفر با این مشکل مواجهند. آن ها خود را یهودی می دانند و به این عنوان به اسرائیل آمده اند، ولی طبق قوانین یهودیت، یهودی به حساب نمی آیند.”

و ادامه می دهد:” این گروه، شهروند اسرائیل هستند، به ارتش می پیوندند و به اقتصاد کشور کمک می کنند. سعی من این است که یهودی شدن را برایشان آسان کنم.”

خوشحالی خاخام های ارتودوکس

حزب اسرائیل، خانه ما ، عضو دولت ائتلافی اسرائیل است و برای تصویب این طرح، به حمایت احزاب تندروی بنیاد گرا در دولت چشم دوخته است.

شرط احزاب بنیادگرای تندرو برای رای مثبت به این طرح، واگذاری اختیار تصمیم گیری در مورد گرویدن افراد به دین یهود به بالاترین مرجع مذهبی یهودیان ارتودوکس است.

در صورت تصویب این طرح، برای اولین بار حق تصمیم گیری در مورد یهودی بودن یا نبودن افراد، به طور قانونی به خاخام های ارشد واگذار می شود.

این مساله موجب ایجاد هراس برای جامعه بزرگ یهودیان خارج از اسرائیل، خصوصا یهودیان صاحب نفوذ ساکن آمریکا که نیمی از جمعیت یهودی جهان را تشکیل می دهند، شده است. از نظر آنان، موارد شمول این قانون نا محدود است و تصمیم گیری در مورد تولد، ازدواج و مرگ یهودیان و اعلام یهودی بودن افراد به گروه کوچکی از خاخام های بنیادگرای تندرو در اسرائیل سپرده خواهد شد.

در صورت تصویب این قانون و فقط با یک امضا، خاخام های جوامع یهودی خارج از اسرائیل، تمام اختیارات مذهبی شان را از دست خواهند داد.

عبور از خطوط ممنوعه

جری سیلورمن، رئیس اتحادیه یهودیان، که نمایندگی یهودیان آمریکا را بر عهده دارد می گوید: “این قانون بسیار تفرقه اندازانه و عبور از خطوط ممنوعه است. ما در برابر وقوع این اتفاق و تصویب این قانون ساکت نخواهیم نشست.”

او و سایر یهودیان بیرون از اسرائیل، شدیدا سرگرم مذاکره با دولت اسرائیل و اعلام خطر در مورد عواقب اجرایی شدن این قانون هستند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرده که با این قانون مخالف است و سعی خواهد کرد جلوی آن را بگیرد؛ اما مساله اینجاست که خود او در دولت ائتلافی به حمایت حزب اسرائیل، خانه ما نیازمند است.

نکته ای که جری سیلورمن و دیگران به آن اشاره می کنند این است که وقتی یهودیان مورد ظلم بودند، همه یهودیان جهان، بنیادگرا و غیر بنیادگرا، برای حمایت و کمک بسیج شده بودند.

در هنگام نیاز به حمایت، بد ترین کار برای اسرائیل، از خود راندن و بیگانه خواندن دوستان است.

آقای سیلورمن می گوید: ” الان، خصوصا در آمریکا، نباید پراکنده شویم. ما می خواهیم با تمام توان از دولت اسرائیل حمایت کنیم، اما تصویب این طرح، تفرقه های اساسی ایجاد خواهد کرد.”

 

اسرائیل قانون جنجالی ‘کشور یهود’ را تصویب کرد

تصویب این قانون با مخالفت نمایندگان عرب اسرائیل مواجه شده است.

قانون “کشور یهود” اسرائیل را به عنوان “میهن مردم یهودی” می‌داند و می‌گوید گسترش شهرک‌های یهودی نشین در مناطق اشغالی به نفع منافع ملی اسرائیل است.

مطابق این قانون، عبری تنها زبان رسمی اسرائیل و بیت‌المقدس (شامل هر دو بخش شرقی و غربی) پایتخت این کشور است.

فلسطینی‌ها خواهان تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس شرقی هستند. بخش شرقی بیت المقدس در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد.

زبان عربی اگر چه زبان بیش از ۱.۵ میلیون شهروند عرب اسرائیل است اما دیگر به عنوان یک زبان رسمی شناخته نمی‌شود.

عرب اسرائیلی اصطلاحی است که در مورد فلسطینیان ساکن اسرائیل به کار می‌رود، یعنی در سرزمین‌هایی که تحت حاکمیت دولت اسرائیل قرار دارد.

عرب‌های اسرائیلی یک پنجم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

طبق قانون، آنها حقوق برابر با یهودیان دارند اگرچه همواره از تبعیض و برخورد با آنها به عنوان شهروند درجه دو شکایت کرده‌اند.

احمد طیبی، عضو کنست اسرائیل تصویب این قانون را “مرگ دموکراسی” در اسرائیل خوانده است.

نمایندگان عرب کنست (مجلس) اسرائیل قانون جدید را محکوم کردند اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر راستگرای اسرائیل از تصویب آن ستایش کرد.

این قانون برای اولین بار در تاریخ اسرائیل، این کشور را به عنوان “میهن مردم یهودی” ثبت می‌کند.

جلسه تصویب این قانون ۸ ساعت طول کشید. ۶۲ نماینده به نفع این قانون و ۵۵ نماینده علیه آن رای دادند.

به دنبال مخالفت ریاست‌جمهوری اسرائیل، شماری از مواد لایحه کشور یهود از آن حذف شد.