یکی از وکلای بازماندگان هواپیمای اوکراینی به مقامات ایران: به دادگاه کانادا بیایید تا ببینید عدالت چه شکلی است/ چرا هنوز ساقط‌کردن هواپیما را اقدامی تروریستی ندانسته‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ به دنبال صدور حکم دادگاه عالی انتاریو درباره ساقط کردن عمدی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، روز گذشته کنفرانس خبری آنلاینی با حضور سه نفر از شاکیان و وکلایشان برگزار شد.

مهرزاد زارعی، پدر آراد، شاهین مقدم، همسر شکیبا فقاهتی و پدر راستین مقدم و علی گرجی عموی پونه گرجی که به همراه همسرش آرش پورضرابی کشته شدند، در این جلسه حضور داشتند.

دادگاه عالی انتاریو اقدام سپاه پاسداران را “عمدی و اقدامی تروریستی” نامیده و گفته در لحظه ساقط کردن هواپیما هیچ مناقشه نظامی وجود نداشته است.

مارک آرنولد یکی از وکلای بازماندگان در این کنفرانس خبری خطاب به دولت کانادا گفت که “چرا هنوز ساقط کردن هواپیمای اوکراین را اقدامی تروریستی ندانسته؟”

پیشتر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت‌خارجه جمهوری اسلامی رای دادگاه عالی اونتاریو را “فاقد مبنا” دانسته و گفته بود این دادگاه “صلاحیت ندارد که به سانحه هوایی یا قصور احتمالی در اتفاقی که خارج از سرزمین و حوزه صلاحیت کانادا رخ داده، رسیدگی کند.”

آقای آرنولد در پاسخ به سوال فرین عاصمی از بی‌بی‌سی فارسی به صحبت‌های سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی چنین پاسخ داد: “من از سخنگوی وزارت خارجه ایران دعوت می‌کنم که وکیلی محلی اینجا در تورنتو استخدام کند. ایران قبلا این کار را کرده. وکیل محلی گرفته‌اند. و دعوت می‌کنم به دادگاه بیایند و شکایتشان را ثبت کنند. بدون این کار اینها همه سخنرانی و حرف بیخود و بی‌معنا است. ما درباره قانون کانادا صحبت می‌کنیم. ایران حامی دولت‌های تروریست است.”

آقای آرنولد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی را خطاب قرار داد و افزود: “آقای وزیر خارجه ایران بگذارید من مستقیما با شما و با رهبر جمهوری اسلامی صحبت کنم. من از شما دعوت می‌کنم که به دادگاه کانادایی بیایید. وکیل بگیرید و ممکنه یکی از قضات ما برای شما عدالت را اجرا کنند تا ببینید عدالت چه شکلی است.”