یک ایرانی به مادر کاملا هریس کمک کرد به آمریکا بازگردد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ پروفسور شمایالا گوپالان، مادر کاملا هریس،‌ معاون رئیس‌جمهوری آمریکا و پروفسور مینا بیسل در یک آزمایشگاه با یکدیگر همکار بودند. خانم پروفسور گوپالان که قرار بوده به عنوان استاد در دانشگاه برکلی به کار مشغول شود با توجه به خلف وعده مقامات دانشگاه برای استخدام او به اتفاق خانواده منجمله کاملای ۱۲ ساله به کانادا می رود و اگر اصرار خانم پروفسور بیسل در بازگرداندن او به شمال کالیفرنیا که بالاخره در این امر موفق می شود، نبود چه بسا سرنوشت کاملا نیز به طور کلی تغییر می کرد و کرسی معاونت ریاست جمهوری نیز در اختیار او قرار نمی گرفت.

مینا بیسل ( Mina Bissell‎) زیست‌شناس ایرانی آمریکایی است. شهرت وی به خاطر پژوهش دربارهٔ سرطان سینه است. وی در سال ۲۰۰۷ موفق به دریافت جایزه پتزکولر شد. این جایزه به خاطر نتایج پژوهش وی در زمینه توانایی زیرمحیط‌های تغییرات سلولی، تبدیل شدن آنها به تومورها و امکان استفاده از یک سلول سرطانی برای رفتارهای عادی سلول‌ها به وی اهدا شد. بیسل نیز مدتی رئیس انجمن بیولوژی سلولی آمریکا بود.

مینا بیسل در تهران متولد شد. پس از اتمام دوره دبیرستان به تشویق یکی از دوستانش به آمریکا رفت و پس از رفتن به کالج برین مایر و کالج رادکلیف در رشته شیمی تحصیلات کارشناسی خود را به پایان رساند. وی پس از آن در مدرسه پزشکی هاروارد به تحصیل در رشته میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی در مقطع دکتری پرداخت.

بیسل در سال ۱۹۷۲ به آزمایشگاه ملی لارنس برکلیپیوست و در آنجا در سال‌های متمادی به عنوان کارشناس‌ارشد بیوشیمی، دانشمند ارشد، مدیر بخش زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، مدیر بخش علوم زندگی، و دانشمند برجسته فعالیت کرد. در سال ۲۰۲۰ او برنده جایزه معتبر گاردینر شد.
او عضو فرهنگستان هنر و علوم آمریکا است و برنده جوایزی همچون جایزه ارنست اورلاندو لاورنس، کمک‌هزینه گوگنهایم و مدال افتخاری انجمن سرطان آمریکا شده است. خانم پروفسور مینا بیسل زمانی همکار مادر کاملا هریس معاون فعلی ریاست جمهوری آمریکا بوده است.