یک توافق تاریخی دیگر/ عمان و اسرائیل در راه پیوند استراتژیک

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ پس از توافق تاریخی اسرائیل و امارات بر سر عادی سازی روابط ، وزیرخارجه اسرائیل اعلام کرد؛ با عمان بر سر ارتباط مستقیم و مستمر توافق کردیم

وزیرخارجه اسرائیل که امروز با همتای عمانی خود تلفنی گفت‌و‌گو کرده بود، گفت: «ارتباط تلفنی با یوسف بن علوی بن عبدالله وزیرخارجه عمان داشتم. در صحبت‌های ما آخرین تحولات منطقه، توافق عادی‌سازی با کشور امارات و لزوم تحکیم روابط دو کشور مورد بررسی قرار گرفت».

«یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان و «گابی اشکنازی» وزیر خارجه اسرائیل عصر روز دوشنبه تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

وزارت خارجه عمان اعلام کرد که در این گفت‌وگوی تلفنی دو طرف درباره تحولات منطقه گفت‌وگو کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، وزیر خارجه عمان در این تماس تلفنی تاکید کرده که سلطنت عمان از صلحی عادلانه و فراگیر در خاورمیانه حمایت می‌کند و از سرگیری مذاکرات صلح  به گونه‌ای که خواسته فلسطینیان را پاسخ دهد ضروری است.

امارات بعد از مصر (۱۹۷۹) و اردن (۱۹۹۴) سومین کشور عرب است که با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار می‌کند و اولین کشور منطقه خلیج فارس؛ هرچند که روابط غیرعلنی سالها در جریان بوده است.

وزارت خارجه ایران تصمیم امارات برای برقراری رابطه رسمی با اسرائیل را “ننگین” و “خطرناک” خواند و با هشدار به اسرائیل درباره “هرگونه دخالت” در خلیج فارس، “دولت امارات و دیگر دولت‌های همراه” را مسئول “تمامی عواقب” این تصمیم دانست.

در این بیانیه آمده “این خنجری که به ناحق از سوی امارات بر پشت مردم فلسطین و بلکه کلیه مسلمانان وارد آمد، برعکس منجر به تقویت محور مقاومت” خواهد شد و مردم فلسطین “عادی سازی روابط” با اسرائیل را هرگز نمی‌بخشند و خون فلسطینیان “دیر یا زود گریبان خیانت‌کاران” را می‌گیرد.