یک جوان افغان شهردار منطقه ای در پایتخت نروژ شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ ایوب طغرا افغان مقیم  اسلو به عنوان شهردار منطقه گرورد در شهر اسلو، پایتخت نروژ انتخاب شد.

طغرا  گفت:این یک پست سیاسى نیست. بلکه پست رهبرى و ادارى است. من بعد از یک رقابت آزاد بین ٢۵ کاندید از تمام کشور توانستم این موقف را بگیرم و تعیین شدم.ایوب طغرا فارغ التحصیل مدیریت از دانشگاه ببلیوتک نروژ است و در ده سال اخیر در بخش‌های مالی و اداری شهرداری اسلو کار کرده است.

حمزه واعظی، نویسنده افغان مقیم اسلو نیز گفت این انتخاب از این نظر اهمیت دارد که برای نخستین بار یک افغان‌تبار توانسته وارد سیستم مدیریتی و دولتی در این شهر شود.
گرورود یک ناحیه در شهرداری اسلو است که در شرق این شهر واقع شده است، حدود ۲۷ هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر ساکنان آن را مهاجران تشکیل می‌دهد

-مقام‌های اداره مهاجرت ناروی اعلام کرده که شمار پناه‌جویان افغان که از مرز روسیه وارد این کشور می‌شوند، از سوری‌ها بیشتر شده است.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان با نشر این خبر از قول فرود فورفنگ، رییس اداره مهاجرت ناروی نوشته است: «این واقعاً ما را نگران کرده است که بیشترشان از افغانستان هستند…آن‌ها باید یک‌بار دیگر فکر کنند.»
او افزود، شمار مهاجران افغان تازه وارد در این کشور، به شدت افزایش یافته است: «در تابستان در ابتدا پناه‌جویان سوری به شمال کشور وارد می‌شدند که سه چهارم مهاجران تازه وارد را تشکیل می‌دادند؛ اما حالا ۶۰ درصد از پناه‌جویان تازه وارد از افغانستان هستند.»
این مقام نارویژی گفته است که خیلی از افغان‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که این‌جا می‌توانند مستقیم اقامت دریافت کرده و کار کنند. هرچند خیلی از افغان‌ها فکر می‌کنند که دولت مورد حمایت غرب در کشورشان در مبارزه با طالبان موفق نبوده و به کشور ناروی کوچک ولی امن می‌آیند، اما این را باید در نظر داشته باشند که خیلی‌های شان را خطر اخراج به کابل تهدید می‌کند.
رییس اداره مهاجرت ناروی گفته است که ۱۹۶ پناه‌جو از همه ملیت‌ها تنها در روز دوشنبه از مرز قطب شمال میان روسیه و ناروی عبور کرده‌اند درحالی که در تمام سال ۲۰۱۴ تنها ۱۰ پناه‌جو توانسته بودند از این مرز عبور کنند.
در همین حال، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در یک خبر دیگر نوشته است که شمار پناه‌جویان در صربستان نیز نسبت به سوری‌ها افزایش یافته است.
این وزارت به نقل از سلوبودان سوویک، نماینده کمیشنری امور پناهندگان صربستان نوشته است: «از یک هفته به این‌سو شمار پناه‌جویان افغان از پناه‌جویان سوری بیشتر شده است.»
پناه‌جویان افغان در این دو کشور درحالی افزایش می‌یابد که سویدن نیز گفته است در یک هفته بیش از ۱۰هزار نفر وارد سویدن شده است.
اسوشتیدپرس از قول سازمان مهاجرت این‌ کشور نوشته است، اولین‌بار است که رقم بالاتر از ۱۰ هزار پناه‌جو ظرف ۷ روز وارد این ‌کشور می‌شود. از این ‌تعداد حدود ۲ هزار و ۸۲۷ تن آن‌ها کودکانی‌اند که همراه ندارند که این ‌نیز در نوع خود یک رکورد شمرده می‌شود.
تازه‌‌ واردان به‌ تفکیک ملیت، ۴ هزار و ۳۰۰ پناه‌جو از افغانستان آمده‌اند که متعاقب آن‌ها سوری‌ها با ۲ هزار و ۷۲۰ نفر در رده‌ی دوم قرار می‌گیرند و ۱ ‌هزار و۴۰۰ پناه‌جوی دیگر شهروندان عراق‌اند.