یک سردار و ۲ وزارتخانه کلیدی؛‌ هم وزرات خارجه و هم اطلاعات/ وزیر دولت احمدی‌نژاد: وزارت اطلاعات را در اختیار قاسم سلیمانی قرار دادیم/ احمدی‌نژاد همان مشکلی را با من داشت که با محسنی‌اژه‌ای داشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد گفته است که در دوران چهار ساله وزارتش، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را “در اختیار” قاسم سلیمانی فرمانده کشته شده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار داده بود.

مصلحی در یک گفت و گو با “روزپلاس” یک رسانه اینترنتی در ایران گفته است: “رابطه من با سردار دوستانه و رفاقتی بود. وقتی بنده وزیر شدم، دورانی بود که ما وزارت را در اختیار حاج قاسم گذاشته بودیم و اتفاقا بچه‌های وزارتخانه نیز خوشحال بودند. این ارتباط نزدیک بسیار روی موفقیت‌های ما و شهید سلیمانی تأثیر داشت”.

وزیر پیشین اطلاعات جمهوری اسلامی دو نمونه از این اقدامات را دستگیری عبدالمالک ریگی رهبر اعدام شده گروه جندالله و آزادی یک دیپلمات جمهوری اسلامی از دست طالبان و بازگرداندن وی به ایران از طریق پاکستان عنوان کرده و گفته این موضوع هرگز به طور عمومی اعلام نشد.
مصلحی گفته است که “در دورانی که من وزیر اطلاعات بودم بین ما، سازمان اطلاعات سپاه و تشکیلات حاج قاسم (نیروی قدس سپاه) یک رقابت حزب‌اللهی وجود داشت. این‌طور نبود که ما روی موضوعی که در دست آنهاست ورود نکنیم یا آنها روی موضوعات ما ورود نکنند، تقسیم کار شده بود اما بالاخره کار اطلاعاتی این حرف‌ها را نمی‌شناسد”.

حیدر مصلحی از شهریور ۱۳۸۸ تا نیمه سال ۹۲ وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی بوده است.

“مشکل” احمدی نژاد با محسنی‌اژه‌ای و مصلحی

مصلحی در این گفتگوی ویدیویی همچنین گفته است که احمدی‌نژاد “همان مشکلی را با من داشت که با محسنی‌اژه‌ای [وزیر پیشین اطلاعات] داشت.”

مصلحی افزوده است که دیدگاه احمدی‌نژاد این است که وزارت اطلاعات “وزارت دولت است” و “توقع” داشت همه اطلاعات بدست وی برسد؛ به گفته مصلحی اطلاعات با توجه به موضوعیت به دیگر قوا ارسال می‌شود و برخی از گزارش‌ها “در کلاس” احمدی نژاد نبود تا برای وی فرستاده بشود. به گفته وزیر پیشین اطلاعات ایران، احمدی‌نژاد در این رابطه “جر و بحث قابل توجه‌ای” با مسئولین داشت.

مصلحی همچنین گفته است که احمدی‌نژاد بر روی “انتخاب افراد دربدنه وزارت هم تاملاتی” داشت. مصلحی به جزئیات این گزارشها و یا نظرات احمدی نژاد درخصوص انتخاب افرد برای دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی، اشاره ای نکرده است.

مصلحی همچنین درباره سوال مجری درخصوص دوران سرپرستی کوتاه وزارت اطلاعات از سوی احمدی‌‌نژاد و برخی ادعاها که در آن زمان احمدی‌نژاد برخی از اسناد را از این دستگاه اطلاعاتی “خارج” کرده است گفت: “ساختار تشکیلاتی وزارت اطلاعات به گونه‌ای نیست ک بشود اسناد را برد (خارج کرد).” البته وی تاکید می‌کند که در زمان سرپرستی احمدی‌‌نژاد البته همه گزارشها به وی داده می‌شد. احمدی نژاد پس از برکناری محسنی‌اژه‌ای، کمی بیش از یک ماه سرپرستی این وزارت را برعهده گرفت.

اظهارات حیدر مصلحی درباره “در اختیار قاسم سلیمانی قرار دادن وزارت اطلاعات حدود یک ماه پس از افشای فایل صوتی محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی صورت گرفته است که در آن گفته بود دیپلماسی به معنی سیاست های دولتی در دوره وزارت او “خرج میدان” و طرح های قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس سپاه شد.

ظریف در آن فایل صوتی گفته بود که “ما هزینه میدان کردیم. میدان هزینه ما نکرد”. اشاره ظریف به سیاست جنگی ایران در منطقه و اختلاف او با تصمیم‌گیران نظامی جمهوری اسلامی است.

از جمله وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفته بود که پس از رفع تحریم از شرکت هواپیمایی ایران ایر در جریان توافق هسته ای برجام، قاسم سلیمانی با شش برابر کردن پروازهای این خط هوایی در مسیر سوریه برای انتقال نظامیان و ادوات نظامی استفاده می کرده بدون اینکه وزیر راه جمهوری اسلامی از موضوع مطلع باشد.

اظهارات ظریف باعث بروز جنجال هایی در ایران شد. با افزایش انتقاد مقام های سپاه و نمایندگان مجلس از وی سرانجام علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی عمومی از وی انتقاد کرد که مواضع آمریکا را تکرار می‌کند.

رهبر جمهوری اسلامی در این سخنرانی گفت که تعیین سیاست های خارجی در هیج کشوری در اختیار وزارت خارجه نیست.

اظهارات اخیر وزیر پیشین اطلاعات جمهوری اسلامی دومین نقل قول از وزرای مختلف در دوره روسای جمهوری متفاوت این کشور درباره تسلط قاسم سلیمانی بر وزارت خانه های کلیدی ایران است.

سلیمانی در جریان عملیات هوایی آمریکایی که با هواپیماهای بدون سرنشین انجام شد در دی ماه ۱۳۹۸ در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد. دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام کرد که این عملیات مستقیما زیر نظر او انجام شده بود.