یک سپاهی وزیر کشور رئیسی می شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – شنیده ها

شنیده شده که بعد از اعتراضات خوزستان کمیته‌ای ۱۵ نفره برای انتخاب وزیر کشور دولت رئیسی تشکیل شده است.

صولت مرتضوی در این کمیته ۱۰ رای آورد و سردار وحیدی ۴رای ولی در نهایت سردار احمد وحیدی به عنوان گزینه نهایی وزارت کشور انتخاب شد.

احمد وحیدی با نام اصلی «احمد شاه‌چراغی»،در سال ۱۳۳۷ در شهر شیراز زاده شد. وی در سال ۱۳۵۹ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و در درازای جنگ ایران و عراق از فرماندهان سپاه پاسداران محسوب می‌شد.

احمد وحیدی دارای مدرک کارشناسی مهندسی الکترونیک از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت و دکتری مطالعات استراتژیک از دانشگاه امام صادق می‌باشد.

سوابق اجرایی

وحیدی از جمله فرماندهان سپاه پاسداران، در طول جنگ ایران و عراق و سال‌های پس از آن است، که تاکنون مسئولیت‌های زیر را برعهده داشته‌است:

فرماندهی نیروی قدس
معاونت طرح، برنامه و امور بین‌الملل وزارت دفاع
جانشین وزیر دفاع
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
رئیس کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام
رئیس کارگروه سیاسی، دفاعی و امنیتی در تدوین برنامهٔ پنجم توسعه
رئیس کمیسیون دفاعی-امنیتی شورای راهبردی روابط خارجی

ماجرای مک‌فارلین

براساس خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد وحیدی که در زمان ماجرای مک‌فارلین مسئول اطلاعات سپاه پاسداران بود، گزارشی از موشک‌های هاگ ارسالی آمریکا به ایران در جنگ ایران و عراق را ارائه کرده بود.

بمب‌گذاری در آرژانتین

اینترپل (پلیس بین‌الملل) به درخواست دادگستری آرژانتین مبنی بر دخالت داشتن وحیدی در انفجار مرکز همیاری یهودیان و در مقام فرماندهٔ وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حکم جلب بین‌المللی وی را صادر کرد.

رابطه با القاعده

روزنامهٔ واشینگتن پست در سال ۲۰۰۳ به نقل از مقامات آمریکایی گزارشی با عنوان «رابطه‌ای به عمر یک دهه» میان ایمن الظواهری، از مقامات ارشد القاعده، با احمد وحیدی منتشر کرد. در این گزارش، ادعا شده بود ایران پیش از حملات یازدهٔ سپتامبر، همکاری‌های متعددی با اعضای گروه القاعده مستقر در افغانستان و پاکستان داشته‌است.

سفر به بولیوی

احمد وحیدی در ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ برای شرکت در مراسم گشایش یک آکادمی نظامی متعلق به اعضای ائتلاف چپ‌گرای آلبا، شامل کشورهای کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه، وارد کشور بولیوی شد؛ ولی عصر همان روز، داوید چوکه‌هوآنکا، وزیر امور خارجهٔ بولیوی، در نامه‌ای به هکتور تیمِرمان؛ وزیر امور خارجهٔ آرژانتین، ضمن عذرخواهی از مردم این کشور، دعوت وحیدی به این مراسم را بر اثر بی‌اطلاعی وزارت دفاع بولیوی، از حکم صادرهٔ دادگاه بر علیه وحیدی و عدم هماهنگی وزرات دفاع این کشور با دولت بولیوی دانست و اعلام کرد که از وحیدی خواسته شده تا بلافاصله خاک بولیوی را ترک کند.ایوو مورالس، رئیس‌جمهور بولیوی نیز با اشتباه خواندن دیدارش با احمد وحیدی، به خاطر این دیدار از مردم آرژانتین رسماً پوزش خواست.