یک نهاد اقتصادی بین‌المللی: در صورت لغو تحریم های آمریکا، اقتصاد ایران می‌تواند به رشد ۴.۴ درصد برگردد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، موسسه مالی بین المللی (IIF) گفت: اگر جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، تحریم های ایران  را که موجب یک رکود اقتصادی عمیق سه ساله شده است را لغو کند، اقتصاد ایران سال آینده می تواند به رشد ۴.۴ درصد برگردد.

موسسه مالی بین المللی (IIF) گفت: اگر جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، تحریم‌های ایران  را که موجب یک رکود اقتصادی عمیق سه ساله شده است را لغو کند، اقتصاد ایران سال آینده می‌تواند به رشد ۴.۴ درصد برگردد. این موسسه مالی افزود که اگر صادرات نفت افزایش یابد، ایران می‌تواند ذخایر ارزی خود را تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۱۰۹.۴ میلیارد دلار افزایش دهد.

به گزارش رویترز، پیروزی بایدن در انتخابات ۳ نوامبر، این شانس را ایجاد کرده است که ایالات متحده بتواند مجددا به توافق برجام که تحت آن تحریم ها در ازای محدود شدن برنامه هسته ای ایران لغو شد، بپیوندد.

با این وجود بعید است که این اتفاق یک شبه رخ دهد و هنوز چشم اندازها نامشخص هستند و هر دو طرف تعهداتی مازاد بر برجام می خواهند.

ریال ایران در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰٪ از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است که این امر خسارت اقتصادی ناشی از تحریم ها و ویروس کرونا را نشان می دهد، البته در اواخر اکتبر، با افزایش احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ایالات متحده، ریال کمی از ارزش از دست رفته خود را بازیافت.


ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای خارج شد و تهران با کاهش تهدات خود به این اقدام رئیس جمهور آمریکا پاسخ داد.

موسسه مالی بین الملل (IIF) گفت که اگر ایالات متحده بیشتر تحریم های اقتصادی ایران را تا پایان سال ۲۰۲۱ لغو کند، اقتصاد ایران می تواند سال آینده به رشد  4.4 درصد برگردد.

IIF گفت در سال ۲۰۲۲ رشد اقتصاد ایران ۶.۹ درصد و در سال ۲۰۲۳، ۶ درصد خواهد بود و افزود که اگر صادرات نفت افزایش یابد، ایران می تواند ذخایر ارزی خود را تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۱۰۹.۴ میلیارد دلار افزایش دهد.

تهران در مورد بازگشت شرکت های خارجی در دولت جدید ایالات متحده خوشبینانه صحبت کرده است، اما عدم شفافیت مالی هنوز هم می تواند بر علاقه شرکت هایی را که پس از انعقاد قرارداد ۲۰۱۵ اقدام به سرمایه گذاری کرده اند،تاثیر منفی بگذارد .

گاربیس ایرادیان ، اقتصاددان ارشد IIF در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، گفت که جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی از ۸۹۰ میلیون دلار امسال به تدریج به بیش از ۶.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ افزایش می یابد.

ایرادیان گفت: با فرض برداشته شدن بیشتر تحریم ها در اواخر سال آینده، سرمایه گذاری مستقیم خارجی به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۱، زیر ۲ میلیارد دلار باقی خواهد ماند و بیشتر پول آن از چین تأمین می شود.

وی افزود: “علاوه بر این، بیماری همه گیر کرونا باعث کاهش ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۲۱ می شود.”

IIF گفت: “اگر اکثر تحریم ها باقی بماند” اگر چه اقتصادایران “در آستانه سقوط نیست” ولی شکننده باقی خواهد ماند.

با چنین سناریوی بدبینانه ای، اقتصاد ایران سال آینده ۱.۸٪ رشد خواهد داشت و ذخایر خارجی آن از حدود ۸۰ میلیارد دلار در سال جاری به ۴۶.۹ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۲۳ کاهش می یابد.

حدود ۹۰٪ از ذخایر ارزی رسمی ایران به دلیل تحریم های ایالات متحده در خارج از کشور مسدود شده است.