یک چهارم بودن هزینه مراسم تحلیف رئیسی در برابر مراسم تحلیف روحانی تکذیب شد/ ۷۱ میلیارد تومان هزینه ریخت وپاش تحلیف ابراهیم رئیسی شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_طبق آخرین اطلاعات و آماری که به دست ما رسیده هزینه برگزاری مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی چیزی حدود ۷۱ میلیارد تومان برآورد شده که مبلغ ۴۰ میلیارد آن مربوط به هزینه تهیه غذا بوده است که به کترینگ غذای قریشی پرداخت شده است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که این مبلغ فقط صرف مراسم بیش از چهار ساعته تحلیف است و هزینه کلی این مراسم با توجه به تعطیلی های روز پنج شنبه بسیار بیشتر از این مبلغ برآورد شده است.

پس از برگزاری مراسم پر زرق و برق تحلیف «سیدابراهیم رئیسی» که روز ۱۴ مرداد در بهارستان و ساختمان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، انتقادها از این مراسم پرهزینه نه تنها از سوی کاربران در شبکه های اجتماعی آغاز شد بلکه برخی از نمایندگان انقلابی مجلس و اصولگرایان هم نسبت به آن واکنش نشان دادند.

چنانکه محمدحسن آصفری، نایب‌رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در توییتی نوشت: «مراسم تحلیف باشکوه بود اما در شرایط بد اقتصادی و کمبود بودجه کشور و با توجه به مشکلات معیشتی مردم هیچ توجیهی نداشت در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری این همه هزینه شود.»

مسیح مهاجری، مدیرمسوول روزنامه جمهوری اسلامی دیگر اصولگرایی بود که با اشاره به این مراسم در سرمقاله روزنامه اش نوشت: « مراسم تحلیف آقای رییسی، متاسفانه با اقداماتی همراه بود که نه‌تنها نشانی از پارسایی نداشت، بلکه نمادی از آلوده شدن به تشریفات زاید بود.»

به گفته وی «اصل ۱۲۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حضور رییس قوه قضاییه، اعضای شورای نگهبان و نمایندگان مجلس را در مراسم تحلیف رییس‌جمهور لازم می‌داند، ولی در این مراسم، صد‌ها نفر از مهمانان داخلی و خارجی حضور داشتند که اولا حضورشان ضروری نبود و ثانیا مستلزم هزینه‌های زیادی برای کشور بود. علاوه بر اینها، برگزاری مراسمی با این تشریفات با توجه به اینکه نیاز به خیل عظیم ماموران امنیتی، اطلاعاتی، پذیرایی‌کننده و تنظیم‌کننده امور دارد، با شرایط سهمگین کرونایی کشورمان در تضاد است.»

همه این ها در حالی است که با استناد به آنچه مرکز پژوهش‌های مجلس در ۲۳ خرداد سال جاری منتشر کرد، بودجه قوه مقننه شامل مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های زیرمجموعه آن در سال ۱۴۰۰ با افزایشی حدود ۶۷ درصدی نسبت به سال ۹۹ همراه بوده است. رشد اعتبارات هزینه‌ای این قوه کشور ۲۲۸۸ میلیارد تومان بوده که برای مجلس از ۵۷۲ میلیارد تومان به ۹۹۲ میلیارد تومان رسیده است. اگرچه این اعداد و ارقام برای اعتبارات هزینه‌ای است و مجموع اعتبارات عمومی و اختصاصی مجلس در سال ۱۴۰۰ و در بودجه، ۱۰۳۹ میلیارد تومان بود. اگر فرض شود که مجلس در هر سال ۴۰ تا ۴۵ هزار دقیقه جلسه علنی خواهد داشت (هر جلسه ۴ ساعت که سالی ۱۶۶ جلسه می‌شود)، در این صورت دقیقه‌ای حدود ۲۳ تا ۲۶ میلیون تومان هزینه در بر دارد؛ از سال ۹۷ تاکنون دقیقه‌ای ۲ تا ۵ میلیون تومان به هزینه‌های مجلس برای هر جلسه افزوده شده است.

با این اوصاف طبق آخرین اطلاعات و آماری که به دست دیده بان ایران رسیده هزینه برگزاری مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی چیزی حدود ۷۱ میلیارد تومان برآورد شده که مبلغ ۴۰ میلیارد آن مربوط به هزینه تهیه غذا بوده است که به کترینگ غذای قریشی پرداخت شده است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که این مبلغ فقط صرف مراسم بیش از چهار ساعته تحلیف است و هزینه کلی این مراسم با توجه به تعطیلی های روز پنج شنبه بسیار بیشتر از این مبلغ برآورد شده است.

این در حالی است که حجت الاسلام سلیمی در پاسخ به این سوال که میزان هزینه برگزاری مراسم تحلیف چه مقدار بوده است گفت: طبق یک بررسی کلی و یک حساب سرانگشتی هزینه ریالی برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور با وجود تورم در چهار سال گذشته بسیار کمتر از برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور دوازدهم در سال ۹۶ بوده و حدوداً هزینه مراسم تحلیف امسال یک دهم هزینه برگزاری مراسم تحلیف در سال ۹۶ بوده است.

هر چند تاکنون سندی مبنی بر اظهارنظر این نماینده مجلس درباره هزینه مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم جایی درج نشده است امااولین سند در این خصوص مربوط به یکم مرداد سال ۱۳۹۶ بود که بر اساس مصوبه هیأت وزیران، نسبت به «اختصاص ۳ میلیارد تومان برای تأمین هزینه سفر و اقامت هیأت‌های خارجی در ایران» اقدام شده است و آنطور که در متن تصویب‌نامه هیأت وزیران بر می آید، دولت با اختصاص ۳ میلیارد تومان از محل اعتبارات و ردیف بودجه “هزینه‌های پیش‌بینی نشده-کمک” به منظور تأمین هزینه‌ سفر هیأت‌های خارجی موافقت کرده است و بررسی ها نشان می داد، این اولین بار بود که وزارت امور خارجه تحت عنوان “تأمین هزینه سفر هیأت‌های خارجی” به کشور، مازاد اعتباری علاوه بر آنچه در بودجه سالانه وزارت امور خارجه بدین منظور اختصاص داده می‌شود، درخواست بودجه کمکی می‌کند.

بررسی ها نشان می دهد علاوه بر هزینه های انجام شده در قالب بودجه ۹۶ و اعتبار اضافی مصوب در اول مردادماه سال گذشته، هیئت دولت در جلسه ۲۷ اسفندماه سال گذشته خود به پیشنهاد وزارت خارجه و تایید سازمان برنامه و بودجه، مبلغ ۴۰ میلیارد ریال دیگر به صورت هزینه ای، از محل اعتبارات ردیف ۵۱۰۰۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور تحت عنوان “هزینه های پیش بینی نشده- کمک” در اختیار وزارت خارجه قرار داده تا بخش دیگری از هزینه های برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری را پوشش دهد.

این مصوبه در آخرین روز کاری سال گذشته یعنی ۲۸ اسفندماه، توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به وزارت خارجه، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است تا امکان هزینه کرد آن در سال گذشته و طبق قانون بودجه سال ۹۶، فراهم باشد.

همچنین هیئت وزیران در جلسه ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ خود به پیشنهاد وزارت خارجه، مبلغ ۸۰ میلیارد ریال دیگر به صورت هزینه ای و از محل اعتبارات جزء ۱ ردیف ۵۱۰۰۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور تحت عنوان “هزینه های پیش بینی نشده-کمک” به منظور تادیه بدهی برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در اختیار وزارت خارجه قرار داده است.

بررسی این اسناد نشان می دهد که مجموع این هزینه ها چیزی در حدود ۱۵ میلیارد تومان است که با توجه به سایر هزینه ها به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان می رسد که مجموع هزینه برگزاری مراسم تحلیف در سال ۹۶ بود و این اسناد نشان می دهد که ادعای حجت الاسلام سلیمی مبنی بر یک چهارم بودن مبلغ هزینه تحلیف رئیسی در برابر مراسم تحلیف حسن روحانی نه تنها صحت ندارد بلکه با توجه به اضافه کرد سایر هزینه ها به مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی این مبلغ به چیزی حدود ۸۶ میلیارد تومان می رسد. هزینه سرسام آوری که مشخص نیست در شرایط کنونی و با توجه به وزن سیاسی شخصیت هایی که در نیمه مردادماه سال جاری راهی خانه ملت شدند چه توجیه ای دارد.