۱۰ اقدام جنجالی ترامپ پیش از ترک کاخ سفید!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، آرون سالومون در نشریه هیل به ۱۰ اقدام جنجالی ترامپ پیش از ترک کاخ سفید پرداخته است.

به نوشته آرون سالومو کارشکنی های ترامپ در این هفته های پایانی ریاست جمهوری او به شرح ذیل است :

۱- ادامه دادن به جدال بر سر نتیجه انتخابات

این اقدام رئیس جمهور آمریکا غیرقانونی یا نا به‌جا نیست و او حق دارد ادعاهای انتخاباتی خود را در دادگاه پیگیری کند. طی روزهای گذشته شماری از پرونده‌هایی که ترامپ به دادگاه برده رد شده‌اند. او برای موفقیت در این دعوی‌های حقوقی باید ادعاهای واقعی و قانونی مطرح کند و بتواند آن‌ها را اثبات کند.

۲- به راه انداختن نا آرامی داخلی

ترامپ رئیس جمهوری است که با داشتن مهارت در وادار کردن پایگاه سیاسی خود به دست زدن به اقدام عملی شناخته می‌شود، بنابراین به راه انداختن نا آرامی سیاسی داخلی از هم اکنون تا اواسط ماه ژانویه، چیز جدیدی نخواهد بود

۳- ایجاد اخلال گسترده در روند انتقال قدرت

برای رئیس جمهور کار آسانی خواهد بود که به جای تبدیل شدن به متحدی برای دولت انتقالی «جو بایدن» مدعی پیروزی در انتخابات، به مانعی بر سر راه او مبدل شود. این اقدام در حال حاضر آغاز شده است و اداره خدمات عمومی مانع از شروع روند انتقال قدرت شده است.

۴- به راه انداختن یک بحران سیاسی بین‌المللی ساختگی

پروژه انتقال یکپارچه قدرت از این اقدام با عنوان سناریوی “سگ را بجنبان” یاد کرده است. گرچه انجام چنین کاری راحت است، درک مزیت آن برای ترامپ دشوار است. ممکن است او خود را تنها رئیس جمهوری جا بزند که آمریکا را از نابودی توسط دشمنی خارجی نجات می‌دهد. به طور عملی‌تر، ممکن است این کار به صورت کمک به دولتی خارجی یا کمک به انجام کودتا، مأموریت و اقداماتی از این دست باشد.

۵- عفو تعداد زیادی از افراد نزدیک

البته ممکن است پیشی گرفتن از «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا در این زمینه تلاش زیادی را بطلبد. اوباما سال ۲۰۱۶ و تا قبل از تحویل دفتر ریاست جمهوری حدود ۳۰۰ نفر را مورد عفو قرار داد. ترامپ قطعاً می‌تواند به چنین آمار بالایی دست یابد. هر عفو می‌تواند به منافع پسا ریاست جمهوری برای ترامپ و خانواده‌اش تبدیل شود.

۶- پولدارتر شدن

ترامپ ظرف هفته‌های آینده یقیناً از دوره ریاست جمهوری خود برای معاملات تجاری خود و خانواده‌اش استفاده خواهد کرد. صرف نظر از اینکه اقدامات ترامپ سریعاً به ثمر برسند یا مانند بارور کردن زمینی باشند که بعدها محصول آن برداشت شود، در نظر گرفتن سناریویی که در آن رئیس جمهور آمریکا تلاشی برای اشباع کردن خود از ثروت انجام ندهد بعید خواهد بود.

۷- استفاده از اعتبار ریاست جمهوری

ترامپ به عنوان فردی که خود را اعتبار و برند ساز توصیف می‌کند، کاخ سفید را با اعتبار فردی و حرفه‌ای قوی‌تری ترک خواهد کرد. هر رئیس جمهوری در تاریخ معاصر آمریکا پس از ترک کاخ سفید به شکل قابل توجهی از نام و اعتبار خود بهره برده است. اما سوال اینجا است که آیا ترامپ همچنان که در کاخ سفید حضور دارد نیز دست به این کار خواهد زد؟ چنین کاری می‌تواند به اشکال مختلف انجام شود.

۸- از بین بردن اسناد

چه کسی می‌داند هر رئیس جمهور در طول دوره ریاست جمهوری خود چه اسنادی جمع‌آوری می‌کند. برخی از این اسناد به کتابخانه شخصی رئیس جمهور منتقل شده و برخی نیز بدون شک از بین می‌روند. رئیس جمهور مالکیت دارایی‌هایی را در اختیار دارد که ممکن است نخواهد منتشر شوند.

۹- ادامه دادن به صدور فرامین اجرایی

با اینکه تصور عموم این است که ترامپ دستورات اجرایی زیادی نگاشته است، این تفکر در واقع اشتباه است. ترامپ به طور کلی تا کنون ۱۹۳ دستور اجرایی صادر کرده که به طور میانگین سالانه ۴۷.۸ دستور خواهد بود. در مقابل «جیمی کارتر» رئیس جمهور اسبق آمریکا سالانه بیش از ۸۰ دستور اجرایی صادر کرده بود. با این حال با توجه به اینکه رئیس جمهور در صدور فرامین اجرایی آزاد است، می‌تواند ظرف هفته‌های باقی‌مانده، به راهی برای تجربه قدرتی قابل لمس برای ترامپ تبدیل شود.

۱۰- امتناع از ترک کاخ سفید

چنین کاری بسیار عجیب و شرم‌آور خواهد بود اما در حقیقت چیزی فراتر از طعمه کلیک برای رسانه‌های اجتماعی است. از نظر قانونی، وضعیت بسیار ساده است. اگر رئیس جمهور کاخ سفید را تا موعد مقرر تخلیه نکند، متجاوز محسوب شده و بیرون انداخته می‌شود.

همچنین سه مقام امنیتی اروپایی گفتند، مراکزی که برای آن‌ها کار می‌کنند نگران این هستند که ترامپ به صورت عجولانه دست به انتشار اسناد محرمانه‌ای بزند که منابع و شیوه‌های جمع‌آوری اطلاعات از روس‌ها را بر ملا کرده و حتی جان جاسوس‌های آن‌ها را به خطر اندازد.