۱۰ درنگ در محرم به سبک ایرانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، احسان محمدی طی یادداشتی طی یادداشتی به نکات جالب توجهی از برگزاری مراسم محرم در میان ایرانیان اشاره کرده است.

نکات جالب توجه مورد اشاره وی در این یادداشت به این شرح است:

۱ _ بزرگترین دشمنان هر باور دینی یا سیاسی، دوست‌داران افراطی و اغراق‌کنندگان آن هستند نه منتقدانش.

۲ _ محرم فراگیرترین مراسم ملی و مذهبی ماست. نمونه دیگری نداریم که این‌طور بدون بخشنامه مردم در آن مشارکت کنند و نمود بیرونی داشته باشد.

۳ _ اگر هیچوقت در پشت صحنه این مراسم نبوده‌اید آن را دقیق نمی‌شناسید. به خودنماها نگاه نکنید.

میلیون‌ها نفر با ارادت در این مراسم حاضر می‌شوند. در آشپزخانه‌ها کار می‌کنند و هرگز اصرار ندارند دیده شوند. طبال‌های خودنما و مداحان کاسب و ربایندگان قیمه تمام این ماجرا نیستند.

۴ _ «ما ایرانی‌ها کار تیمی بلد نیستیم». محرم ناقض این گزاره است. تقسیم کار، نظم و اعطای نقش به همه فارغ از سن و سال و قیافه، فوق‌العاده قابل مطالعه است. مردم کار جمعی بلدند، مدیر ندارند.

۵ _ دین در باور بسیاری از ایرانیان ریشه دارد. مسلمان شدن اجداد ما چه با آغوش باز و چه به اجبار، اتفاق نیست. دین نهادینه شده. بسیاری از مردم فارغ از نظام حاکم در مراسم دینی حاضر می‌شوند و به کارکرد دین عمیقاً باور دارند.

۶ _ اگر پهلوی از نمادهای ملی و جشن‌های ۲۵۰۰ ساله برای تاثیر اجتماعی و تثبیت خود بهره می‌گرفت، جمهوری اسلامی هم از نمادهای مذهبی و محرم استفاده می‌کند. قدرت زبان خودش را دارد. همانطور که منافع اقتصادی محرم برای عده‌ای هم موضوع قابل مطالعه‌ای است.

۷ _ در چنین مراسم عظیمی کسانی دنبال صید ماهی خود هستند. چه آنها که فکر می‌کنند اشک ریختن در این ده روز، مثل اسیدسولفوریک گناهان یک‌ساله‌شان در ظلم به مردم را می‌شوید و چه کسانی که دنبال خریدن احترام اجتماعی هستند.

در هر حرکت جمعی این کاسبان هستند. اندکند اما مثل پول خُرد سر و صدای زیادی دارند.

۸ _ بازنمایی گوشه‌های فانتزی شده محرم، ارتباط مستقیم با تغییر سبک زندگی ما دارد. به وسایل و دکور داخل خانه‌تان نگاه کنید، شبیه ده‌سال پیش هستند؟

آنچه در هیات‌ها می‌بینیم نمود بیرونی چیزی است که در خانه‌ها رخ داده. ما بخشی از سبک زندگی را به خیابان برده‌ایم.

۹ _ نسل جدید قرائت متفاوتی از دین دارد. خود را ملزم به رعایت قواعد نسل قدیم نمی‌‌داند. همانطور که نسل قدیم وقتی خواست با بلندگو مداحی کند، نکوهش شد که این بوق شیطان است و مداحی با آن حرام!

۱۰ _ معتقدم اگر مقابل ظلم سکوت می‌کنیم و برای ظالمان کف می‌زنیم، کلاهمان را می‌چسبیم و درد دیگران را «مشکل خودشان می‌دانیم»، به خفت تن می‌دهیم و برای یک منفعت جزیی دروغ می‌گوییم سزاوار نفرین کردن شمر و یزید نیستیم چه رسد به اینکه ادعا کنیم جان فدای آزادمردی چون امام حسینیم!

هر روز عاشوراست و هر جا کربلا. با چشم نیمه باز هم می‌شود صف لشکر حسین و یزید را تشخیص داد اگر طمع گندم ری و ترس بگذارد!