۱۱ دلیل استقبال از جنگ

✍️ مدیر کانال تحلیل اجتماعی

۱- 🔷 در هنگام جنگ وضعیت فوق العاده است و شرایط عادی نبوده و‌هر اتفاقی ممکن است بیفتد. مردم انتظار هر اتفاقی را می‌کشند و لذا اقدامات حتی غیر مجاز و غیر لازمحکومت ، مجاز و مشروع شمرده می‌شود.

۲- 🔶 در هنگام جنگ امکان کنترل همه چیز مجاز بوده و آزادی‌های فردی و اجتماعی محدود می‌شود. جنگ بهانه‌ای برای کنترل رقبای حکومت و گاهی برای یکدست کردن سلیقه‌ها مطابق میل حکومت‌ها خواهد بود.

۳-🔷 در هنگام جنگ اقتصاد جنگی در دست سیستمی خاص قرار می‌گیرد که برای تحکیم وضعیت زندگی و شرایط آنان بسیار مغتنم است!
فقط در جنگ است که عده‌ای رشد قابل توجهی از نظر سود حاصله می‌رسند.

۴- 🔶 جنگ می‌تواند وضعیت روحی و روانی برخی از اکثریت مردم را در شرایط انفعال قرار داده و برای گذران زندگی به ابتدایی‌ترین نیازهای خود، هر عمل نامناسبی را انجام دهند.
این موضوع برای حکام تمامیت‌خواه یک فرصت طلایی‌ست!

۵- 🔷 در شرایط جنگی حکومت‌ها برای بقاء خود به انواع اقدامات دست می‌یازند، لذا در شرایط بحران مردم عادی را به انحاء مختلف دست‌آویز اهداف جنگی می‌کنند!

۶- 🔶 در زمان جنگ حکام و طبقهٔ اشراف و مقامات و صاحبان پست و موقعیت هیچگاه خود را در خطر نمی‌اندازند و برای خود امکانات زیست رفاهی در شرایط جنگ را بنحو خاصی مهیا و آسیبی به آنان نمی‌رسد!

۷- 🔷 در صورت پیروزی که با هیجان و شور عمومی مردم برای دفاع ملی ممکن است همراه باشد، خود را قهرمان جنگ و در صورت شکست زمین سوخته برای حریف باقی می‌گذارند که به درد هیج کس نخورد و خودشان (طبقهٔ حاکم) در جایی که زمینهٔ زندگی برای چنین مواقعی مهیا کرده‌اند اقامت می‌کنند.

۸- 🔶 در موقعیت جنگی روح و روان یک ملت در معرض آسیب های متعددی قرار می‌گیرد که گاهی مجبور به تحمل حقارت و تقبل زندگی پست می‌شوند. مردمی بدون آیندهٔ روشن فقط به زنده ماندن در همان حال خود توجه دارند و از سایر امور غافل می‌شوند.

۹- 🔷 در هنگام جنگ تمام اقتصاد در خدمت جنگ خواهد بود؛ در چنین مواقعی افراد سود جو فرصت را مغتنم شمرده و در ارائهٔ خدمات فاقد کنترل و نظارت استاندارد به اجناس تقلبی و فاقد کیفیت معمولی روی می‌آورند و فضای انحصار نیز موجب ایجاد فساد های اقتصادی عجیب و غریب می‌شود.
چنین شرایطی کعبهٔ آمال سودجویان بی اخلاق و فرصت طلب خواهد بود، به عبارت دیگر زالو صفتان در شرایط رقابتی و عادی نمی‌توانند سودی که از راه تقلب و رانت موقعیت جنگی بدست می‌آورند را تصاحب کنند، لذا همواره از جنگ حمایت می‌کنند.

۱۰- 🔶 حاکمانی که در معرض انتقادات و اعتراضات داخلی باشند جنگ را فرصتی برای سرکوب و خارج کردن رقبا از گود سیاست و منصب دانسته و با ایجاد جو هیجانی جنگی در حقیقت برای بقاء حکومت خود تلاش می‌کنند! جنگ بهترین وسیلهٔ گریز از توزیع قدرت و خوداری از اصلاحات داخلی‌ برای مستبدهاست.

۱۱- 🔷 حکومت بر مردمی که شرایط بد و انفعالی و دارای نیازهای ابتدایی زندگی هستند بسیار آسان‌تر از مردم فعال و کوشا و دارای روحیهٔ ارتقاء سطح زندگی و سرزندگی هستند، می‌باشد. حکومت‌های فاقد آزادی و دمکراسی دارای مردمانی منفعل و ضعیف و نیازمند هستند؛ چنین موجوداتی برای لقمهٔ نانی، رقابت غیر اخلاقی در جهت نزدیک شدن به پیرامون حاکمیت مجبور می‌ گردند و همین موجب تحکیم حکومت استبدادی می‌گردد.

1 دیدگاه برای «۱۱ دلیل استقبال از جنگ»

 • تیر ۱, ۱۳۹۸ در t ۴:۵۷ ق٫ظ
  Permalink

  گوادلوپی ها ، بختیاریست ها ، انواع مارکسیست ها و اردشیر زاهدی که هم اواز با ملاها است توضیح دهند . چون بزودی جنگی در میگیرد و روسیه در ایران کودتا و انرا اشغال میکند ، اگر امریکا بی عرضگی و یا بی خیالی نشان دهد
  پوتین:
  ایران برای دفاع از خود ممکن است تصمیمات سنگینی بگیرد اسپوتنیک – ترجمه رضا نافعی
  در سفر رئیس جمهور جدید اوکراین صدراعظم آلمان با رعشه روسیه را تهدید کرد!
  پاسخ پوتین به یک سئوال در برنامه سالانه پاسخ به سئوالات مردم روسیه که در همین شماره پیک نت آن را می خوانید نیز نشان داد که روسیه بشدت نگران حمله به ایران است و نسبت به آن نه تنها هشدار داده بلکه به نوعی آماده کمک به دفاع ایران از خود نیز شده است. حتی صحبت از تحویل سامانه موشکی اس ۴۰۰ است

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.