۱۷۵ سال زندان در آمریکا؛ ازدواج جولیان آسانژ پشت میله‌های زندان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_جولیان آسانژ، بنیانگذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس می‌خواهد با شریک زندگی‌اش ازدواج کند. این ازدواج احتمالا دو بار جشن گرفته خواهد شد، یکی در پشت میله‌های زندان و یکی پس از آزادی در کنار دوستان و خانواده.بنیانگذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس و استلا موریس، شریک زندگی‌اش ازدواج می‌کنند. موریس به خبرگزاری آلمان گفت که این ازدواج در زندان انجام خواهد شد.

جولیان آسانژ که اصالتی استرالیایی دارد بیش از دو سال است که در زندان به‌شدت امنیتی HMP بلمارش لندن به‌سر می‌برد. او رابطه خود با موریس را زمانی آغاز کرد که در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته بود.

این زوج دارای دو پسر چهار و دو و نیم ‌ساله هستند. ‌آسانژ در سوم ژوئیه سال جاری ۵۰ ساله می‌شود.

موریس می‌گوید، هنوز تاریخ ازدواج روشن نشده ولی مقدمات آن فراهم شده است. هنوز معلوم نیست، آیا مهمانان اجازه حضور خواهند داشت یا نه. علاوه بر این احتمالا این زوج بعد از آزادی آسانژ در میان خانواده و دوستان نیز ازدواج خود را جشن خواهند گرفت.

جولیان آسانژ در آمریکا ممکن است به ۱۷۵ سال زندان محکوم شود.

واشنگتن با وجود این که دادگاهی در لندن به دلیل نگرانی از سلامت روانی آسانژ در ژانویه امسال از استرداد او به ایالات متحده خودداری کرد فرجام خواسته است. هنوز روشن نیست که درخواست آمریکا برای تجدیدنظر پذیرفته خواهد شد یا نه.

دستگاه قضایی آمریکا آسانژ را متهم کرده که در همکاری با چلسی منینگ، عضو پیشین ارتش آمریکا اسناد محرمانه عملیات نظامی آمریکا در عراق و افغانستان را ربوده و منتشر کرده است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند، او با این کار مخبران دستگاه اطلاعاتی آمریکا را در خطر قرار داده است.

اما حامیان او و تعداد زیادی از سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند، دادگاه آمریکا تلاش دارد افشاگری که پرده از جنایات جنگی برداشته است را ساکت کند.

آسانژ چندین سال با پناه آوردن به سفارت اکوادور در لندن از بازداشت خود جلوگیری کرد.

او همچنین در سال ۲۰۱۰ از سوی یک زن سوئدی به تجاوز متهم شد که چنین اتهامی از سوی آسانژ رد شد. دستگاه قضایی سوئد نیز بعد از مدتی تحقیق این پرونده را به دلیل کافی نبودن شواهد مختومه اعلام کرد.

در صورتی که آسانژ در ایالات متحده مجرم شناخته شود ممکن است به ۱۷۵ سال زندان محکوم شود.

موریس ابراز امیدواری کرده است، اکنون که جو بایدن ریاست جمهوری آمریکا را در دست دارد این کشور از اتهامات شریک زندگی‌اش صرفنظر کند. او همچنین امیدوار است که آلمان نیز بر واشنگتن اعمال نفوذ کرده تا به این تعقیب کیفری پایان داده شود.