+۱۸ اعدام یک زندانی در ملأعام در روستای گری دوجی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – سازمان حقوق بشر ایران، ۵ اسفند ماه ۱۳۹۷: صبح روز جاری، حکم اعدام فردی که به اتهام آزار و اذیت و قتل یک کودک به اعدام در ملأعام محکوم شده بود در روستای گری دوجی استان گلستان به اجرا درآمد.

بنا به گزارش خبرگزاری میزان، صبح روز جاری حکم اعدام یک زندانی در ملأعام در استان گلستان به اجرا درآمد. این فرد متهم بود اردیبهشت ماه سال جاری یک کودک ۵ ساله را ربوده و پس از آزار و اذیت به قتل رسانده است.

هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری گلستان در این خصوص گفت: «پس از اقرار متهم و اثبات جرم، به درخواست خانواده سلاله، دادگاه برای متهم حکم اعدام در محل وقوع جرم را صادر کرد»، وی همچنین در بخشی از سخنانش گفت: «اهالی روستا در تحقیقات گفته بودند قاتل سُلاله، چند سال پیش نیز اقدام به کودک آزاری کرده بود، اما خانواده آن کودک شکایتی در مرجع قضایی ثبت نکرده بودند».

منابع رسمی به اتهام دقیقی که حکم اعدام بر اساس آن صادر شده اشاره نکرده‌اند ولی از شواهد امر بر میاید که این حکم برای اتهام آزار و اذیت جنسی صادر شده باشد و نه قتل عمد.

توهرا (فعالان حقوق بشر ترکمن صحرا)، که یک سازمان حقوق بشری تازه تاسیس است، نام فرد اعدام شده را غفور گری و محل دقیق اجرای حکم را روستای گری دوجی اعلام کرده است.

اعدام‌های در ملأ عام که در ایران انجام می‌شوند بارها توسط سازمان ملل مورد انتقاد قرار گرفته است. پیش‌تر هم دبیر کل سازمان ملل و هم گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران در گزارش‌هایشان خواستار منع اجرای حکم اعدام در ملأ عام شده‌اند.