۲۷ میلیارد دلار ارز برنگشته، کاملا اشتباه است/ سهم بخش خصوصی از عدم برگشت ارز زیر ۲ میلیارد دلار/ بانک مرکزی صادرکننده‌نماها را ایجاد کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رییس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: اگر بخش خصوصی ارزی هم نیاورده باشد کمتر از دو میلیارد دلار است که مقصر آن نیز خود بانک مرکزی است که با بخشنامه‌های غلط خود یک‌سری صادرکننده‌نما را ایجاد کرد که این افراد در کنار کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای، هیچ تعلقی به بخش خصوصی ندارند.

جمشید نفر در گفت‌وگو با ایلنا در مورد ارقام مربوط به ارز بازنگشته صادرکنندگان به کشور گفت: تا زمانی که بانک مرکزی اسامی شرکت‌ها را به اتاق بازرگانی ارسال نکند و ما آن را پایش نکنیم، هرگونه ارقام عنوان شده تقریبی هستند. اما این رقمی که ۲۷ میلیارد دلار ارز بازنگشته به کشور کاملا اشتباه است. باید توجه داشت سهم بخش خصوصی از صادرات ۴۰ میلیارد دلاری کشور ۱۰ میلیارد دلار یعنی ۲۵ درصد است که در دو سال اخیر ۲۰ میلیارد دلار می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس مقررات سال ۹۷ صادرکنندگان ملزم به بازگرداندن ۵.۶ میلیارد دلار و در سال ۹۸ ، هشت میلیارد دلار به کشور بودند یعنی سهم این بخش در دو سال  13.6 میلیارد دلار می‌شود.

رییس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: بسیاری از این شرکت‌ها که به نام بخش خصوصی مطرح می‌شوند یا خصولتی هستند و یا حمایت دولت را پشت خود دارند. اگر بخش خصوصی ارزی هم نیاورده باشد کمتر از دو میلیارد دلار است که مقصر آن نیز خود بانک مرکزی است که با بخشنامه‌های غلط خود یک‌سری صادرکننده‌نما را ایجاد کرد که این افراد در کنار کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای، هیچ تعلقی به بخش خصوصی ندارند.

نفر در مورد تاثیر ارز بازنگشته به کشور بر نوسانات نرخ ارز گفت: معمولا کسی که در کار خود اشتباه می‌کند به دنبال مقصر است الان هم بانک مرکزی این گونه رفتار می‌کند و متاسفانه دیواری کوتاه‌تر از بخش خصوصی پیدا نمی‌کند. همان طور که یادآور شدم از کل صادرات غیرنفتی کشور ۲۵ درصد آن برای بخش خصوصی است در حالی که ۸۰ درصد اشتغال کشور را این بخش مدیریت می‌کند بنابراین اگر مشکلی پیش بیاید مقصر آن بانک مرکزی است.

وی در مورد پیشنهاد ۱۳ بندی اتاق بازرگانی به بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در اجرا یا عدم اجرای آن و یا انتشار اسامی یا عدم انتشار، اختیار کامل دارد. اما ما نباید فرصت‌سوزی تاریخی بکنیم در حالی که صادرات نفت کنار گذاشته شده باید به صاد کنندگان بااهلیت اهمیت بدهیم که در غیر این صورت تنگناهای خود دولت افزایش می‌یابد.