۴ زندانی سیاسی زن به دلیل ابتلا به کرونا به مرخصی آمدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممنابع حقوق بشری از مرخصی ۴ زندانی سیاسی زن به دلیل ابتلا به کرونا و وضعیت نامناسب جسمی خبر داده‌اند.

عالیه مطلب‌زاده عکاس و فعال حقوق زنان زندانی، سپیده کاشانی فعال محیط زیست، زهرا جمالی از امضاکنندگان نامه استعفای رهبر جمهوری اسلامی و زینب همرنگ فعال صنفی معلمان، ۴ زندانی سیاسی هستند که روز یکشنبه و دوشنبه، ۲۷ و ۲۸ تیر ماه، در پی شیوع ویروس کرونا در بند زنان زندان اوین و ابتلا به این ویروس به مرخصی آمده‌اند.

پیشتر عالیه مطلب‌زاده، از وضعیت وخیم کرونا در بند زنان زندان اوین و عدم رسیدگی به وضعیت مبتلایان خبر داده بود. او روز شنبه ۲۶ تیر ماه در گفت‌وگوی تلفنی با همسر خود، صدرا عبداللهی گفته بود که در حال حاضر زندانیان این بند که تست کرونای آن‌ها مثبت شده، در یک اتاق نگهداری می‌شوند ولی هیچ کس به آن‌ها رسیدگی نمی‌کند و تنها در صورت وخامت حال، به بهداری منتقل می‌شوند و پس از دریافت یک سرم، به حال خود رها می‌شوند.

به گفته خانم مطلب‌زاده، معاون زندان اوین در واکنش به اعتراض او که گفته است «یک عده را ریخته‌ و درها را بسته‌اید تا بمیرند»، پاسخ داده که «در بیرون زندان هم وضعیت همین است و مردم دارند می‌میرند».

با وجود ادعای مسئولان زندان‌‌های مختلف و واکسیناسیون زندانیان بسیاری از زندانیان در طول یک و سال نیم گذشته از عدم رسیدگی به وضعیت زندان‌ها و زندانیان و بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مسئولان زندان‌ها با وجود ابتلای شمار زیادی از زندانیان به کرونا انتقاد کرده‌اند.

راحله احمدی پنجمین زندانی سیاسی زن است که به گفته دخترش، سوگند کردافشاری، به مرخصی آمده است.

خانم کردافشاری پیشتر در توئیتر خود نوشته بود که قوه قضائیه با درخواست خانواده او برای مرخصی و ملاقات آخر راحله احمدی با مادرش موافقت نکرده و مادر خانم احمدی چشم‌به‌راه دخترش، چشم از این دنیا بسته است.

راحله احمدی، مادر صبا کردافشاری است که از فعالیت‌های مدنی دخترش حمایت کرده بود و به ۳۱ ماه زندان محکوم شده است.

صبا کردافشاری از مخالفان حجاب اجباری است که پیش‌تر از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که از این میزان، ۱۵ سال زندان به عنوان اشد مجازات در خصوص وی قابل اجرا بود.