۷۰۰ هزار امضا برای تعطیلی مدرسه‌ها

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، بازگشایی مدارس امسال بیشتر از هر سال دیگری با نگرانی و مشکلات همراه است.

خانواده‌ها نگران سلامت فرزندانشان به دلیل شیوع کرونا هستند و بر همین اساس با راه‌اندازی کارزاری از آموزش و پروش خواسته‌اند سال تحصیلی آینده را تعطیل کند.

تا امروز بیش ۷۲۲ هزار نفر این کارزار را امضا کرده‌اند. امضاکنندگان می‌گویند در شرایطی که سرعت اینترنت پایین و هزینه آن گران است و بسیاری به ابزارهای هوشمند برای دسترسی به محتوای دروس دسترسی ندارند و همچنین امکان برگزاری حضوری کلاس‌ها هم فراهم نیست بهتر است سال تحصیلی آینده به صورت کامل تعطیل شود.

در اغلب کشورهای دنیا آموزش حضوری تعطیل شده و کلاس‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود اما آموزش از راه‌دور هم در ایران با دشواری‌های فراوانی مواجه شده است.

وزیر آموزش و پرورش گفته بین دانش‌آموزان سیم‌کارت «شاد» توزیع خواهد شد اما مشکل اصلی اینجاست که در حال حاضر سه میلیون و ۲۲۵هزار دانش‌آموز در ایران به دلیل نداشتن دستگاه‌های هوشمند مانند تبلت و گوشی از تحصیل بازمانده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین گفته مدارس فقط در صورتی تعطیل خواهند بود که ستاد کرونا تعطیلی عمومی اعلام کند.

در همین حال ستاد کرونای تهران هفته پیش اعلام کرد با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به صورت حضوری برای ترم پاییز مخالف است. بر اساس ارزیابی‌های این ستاد زیرساخت‌ها و بستر مناسب و آمادگی لازم برای پذیرش حضوری دانش‌آموزان و دانشجویان در فضاهای آموزشی استان تهران وجود ندارد.

وزارت آموزش و پرورش اما همچنان به بازگشایی مدارس اصرار دارد. بر اساس اعلام این وزارتخانه سال تحصیلی جدید با بکارگیری پروتکل‌های بهداشتی از چند هفته دیگر آغاز خواهد شد.

پروتکل‌های آموزش و پرورش با بازگشایی مدارس تقسیم‌بندی استان‌ها به وضعیت‌های قرمز، زرد و سفید است. بر این اساس اگر وضعیت استانی قرمز باشد، کلاس درس دانش‌آموزان فقط در فضای مجازی برگزار خواهد شد؛ اما در وضعیت زرد، دانش‌آموزان سه روز هفته را به مدرسه می‌روند و سه روز دیگر آموزش مجازی دریافت می‌کنند و در شرایط سفید هم کلاس‌ها طبق روال عادی برگزار می‌شود.

با این حال خانواده همچنان نگرانند با شیوع موج دوم و سوم کرونا سلامت فرزندانشان در مدرسه به خطر بیافتد.

استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت مسائل بهداشتی در مدرسه‌ها بسیار دشوار است و مدرسه‌ها هم امکانات مناسبی برای شتشوی دست‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند.

تراکم جمعیت در مدرسه‌های ایران در حالت عادی هم یکی از بزرگترین مشکلات سیستم آموزشی کشور بود، حالا با شیوع کرونا این تراکم می‌تواند سلامت دانش‌آموزان را به خطر بیاندازد.