۸۱ برنده جایزه نوبل از بایدن حمایت کردند/ترامپ خواستار آزمایش مواد مخدر از خود و بایدن شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ۸۱ نفر از برندگان جایزه نوبل با نوشتن نامه‌ای از نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به‌خاطر ارزش قائل شدن برای نظرات کارشناسان، اعلام حمایت کردند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌اِن‌اِن»، این دانشمندان در نامه خود نوشتند، بایدن را به‌خاطر «اشتیاق در گوش دادن به کارشناسان» مورد حمایت قرار می‌دهند.

در این نامه آمده است:‌ «ملت ما هیچگاه تا این حد به رهبرانی که برای علم در تبیین سیاست‌های عمومی ارزش قائل باشند، نیاز نداشته است».

همچنین می‌افزاید: «جو بایدن در دوران طولانی مدت خدمت خود همواره اشتیاقش نسبت به گوش دادن به کارشناسان را نشان داده است. او درک خوبی از ارزش همکاری بین‌المللی در تحقیقات دارد و به سهمی که مهاجران در حیات فکری کشور ما دارند احترام می‌گذارد».

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از زمان شیوع ویروس کرونا، نسبت به نظرات کارشناسی بی‌توجهی کرده و حتی درخصوص استفاده از ماسک نیز تشکیک ایجاد کرده است.

وی برخلاف توصیه کارشناسان علوم پزشکی، اقدام به بازگشایی مراکز اقتصادی آمریکا کرده و بارها ویروس کرونا را چیزی شبیه آنفلوانزا دانسته و گفته است این بیماری خود به خود از بین خواهد رفت.

نامه برندگان جایزه نوبل در حمایت از بایدن در حالی منتشر شده است که کاخ سفید روز گذشته (سه‌شنبه) گفته که آمریکا در طرح بین‌المللی سازمان جهانی بهداشت برای توسعه، ساخت و توزیع واکسن کرونا مشارکت نخواهد کرد. 

این در حالی است که تقریباً تمام کشورهای جهان در مذاکرات اولیه در مورد پروژه موسوم به «کوواکس (COVAX)» که به منظور تهیه واکسن کرونا شکل گرفته مشارکت کرده‌اند.

پیش از این، ترامپ با متهم کردن سازمان جهانی بهداشت به ناکارآمدی در مبارزه علیه ویروس کرونا و پیروی از چین، رسماً عضویت کشورش در این سازمان را لغو کرد.

رئیس جمهور آمریکا مجدداً بر خواسته خود مبنی بر انجام تست مواد مخدر توسط دو کاندیدا پیش از مناظرات ریاست جمهوری این ماه تأکید و بدون هیچ‌گونه مدرکی ادعا کرد که جو بایدن، نامزد دموکرات “نوعی محرک مصرف می‌کند”.

دونالد ترامپ به “لاورا اینگراهام” از فاکس نیوز گفت: به نظر من او (جو بایدن) تحت تأثیر یک نوع محرک است. و من می‌گویم هر دو باید تست مخدر بدهیم، هم من و هم او. به این خاطر که نمی‌خواهیم در موقعیتی قرار گیریم که یک شخص تحت تأثیر یک نوع … .

در این میان خبرنگار فاکس نیوز که به دنبال شفاف‌سازی اظهارات ترامپ بود، پرسید: “مانند ورزشکاران؟”

ترامپ پاسخ داد: نه. نه. من می‌خواهم تست بدهم. من تست می‌دهم، او هم تست می‌دهد. ما هر دو باید آزمایش مواد مخدر بدهیم.

ادعای رئیس جمهور آمریکا بر این بنا شده که بایدن در ماه مارس، به طور چشمگیری عملکرد مناظره خود را در مقابل سناتور “برنی سندرز” بهبهود بخشیده است.

ترامپ نخستین بار هفته گذشته ایده آزمایش اعتیاد برای او و بایدن پیش از مناظرات پاییز را مطرح کرد. او در آن زمان هم استدلال مشابهی مطرح کرد و هیچ مدرکی دال بر اینکه بهبود عملکرد بایدن ممکن است نتیجه مصرف مخدر باشد، ارائه نداد.

ترامپ در جریان سیکل انتخابات ۲۰۱۶ نیز خواسته مشابهی مطرح کرد و گفت که او و نامزد دموکراتیک آن زمان، هیلاری کلینتون، بایستی تست مواد مخدر بدهند.

بایدن در ۱۱ مناظره اولیه شرکت کرده که اکثر آن‌ها در مقابل جمع شلوغی از رقبای دیگری بوده است، اما آخرین آن‌ها در ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) و مقابل برنی سندرز بود. کارزار ترامپ ماه‌های اخیر را به طرح این ادعا گذرانده که بایدن از نظر ذهنی پسرفت کرده و کلیپ‌های ویرایش‌ شده‌ای را از او به اشتراک می‌گذارد که در حال دست و پا زدن هنگام سخنرانی است.