۹ درصد معتادان ایرانی، زن هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد با بیان اینکه ۹ درصد از معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند، آخرین اقدامات انجام شده برای پیشگیری و درمان اعتیاد در بین زنان و کودکان را توضیح داد.


«فاطمه رضوان مدنی» رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این سوال که آیا آمار مشخصی درخصوص کودکان درگیر اعتیاد در کشور وجود دارد؟ تصریح کرد: در مورد کودکان آمار مشخصی وجود ندارد و البته به نظر نمی‌رسد تعداد چندان زیادی باشند. البته درباره دانش آموزان آمار سالهای قبل آموزش و پرورش و ستاد مبارزه درباره دانش‌آموزانِ درگیر اعتیاد ۲ درصد بود که براساس گزارش‌هایی که امسال ارائه شده است، این روند خوشبختانه رو به کاهش است.


رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد درباره شایع‌ترین علت اعتیاد در زنان خاطرنشان کرد: در بررسی‌های انجام شده اصلی‌ترین علت مصرف در بانوان کشور وجود همسر معتاد و سپس والدین معتاد و در نهایت دوستان معتاد است.اخیرا هم بحث استفاده از مواد روانگردان در کاهش وزن و یا سفیدی پوست و … در اعتیاد زنان از طریق آرایشگاه‌ها یا مکان‌های مشابه مطرح شده است.

رضوان‌مدنی همچنین در پاسخ به این سوال که برای پیشگیری از اعتیاد در بین زنان چه اقدامات و طرح‌هایی اجرایی شده است، تصریح کرد: در حیطه پیشگیری طرح‌هایی چون «پازک» که برای آموزش و پیشگیری از اعتیاد در زنان و کودکانِ مناطق آسیب‌خیز در ۵۰۰ محله حاشیه‌نشین در شهرها اجرا شده است و در آن به زنان و کودکان آموزش‌ها و مهارت‌های لازم برای حل مساله و زندگی سالم ارائه می‌شود.


وی در پاسخ به این سوال که آیا تعداد زنانی که مجبور به ترک منزل می شوند به دلیل اعتیاد رو به افزایش است، ادامه داد: آمار مشخصی که با قاطعیت بتوان گفت تعداد زنان در اثر مصرف مواد از خانه خارج می‌شوند، بیشتر شده باشد در دست نیست و هر گونه ادعایی در این زمینه بیشتر ذهنی و مبتنی بر حدس و گمان است و در حوزه امور اجتماعی استناد به حدسیات چندان موجه نیست.


رضوان مدنی تاکید کرد: البته درباره میزان تاثیر اعتیاد زنان در استحکام و تزلزل خانواده بصورت کمی آمار و عدد و رقم مشخصی وجود ندارد، ولی به لحاظ کیفی تمام صاحب نظران در این نکته متفق القول هستند که اعتیاد زنان تهدید جدی برای بنیان خانواده است.

✍️ دیدگاه شما 🙏