‏لبنان در خلاء نیروهای مردمی سازمانده

  • حامد تقوی

لبنان از نظر سیستم اداری و اقتصادی از ابتدای سال ۲۰۱۹ روزهای سختی را گذرانده است . با مرور این وضعیت و فشارهای گسترده‌ افتصادی/معیشتی به مردم، از چندی پیش گروه‌های مختلف اجتماعی و محذوفین جامله دست به تجمعات زده اند.
از همان زمان خبر کاهش ارزش پول لبنان ( لیر) در برابر دلار پخش به سرعت در میان مردم حرف و حدیث هایی را به میان آورد . برخی از بانک‌ ها حتی دیگر دلار را به صورت مستقیم به مردم نمیفروختند. و نکته‌ای که باید مطرح شود این است که در لبنان دلار را میتوان مانند پول ملی آنجا خرج کرد، یعنی لازم نیست دلار را به لیر تبدیل کرد و بسیاری از مردم حتی دستمزدشان را به صورت دلار میگیرند. ..از طرف دیگر ‏ظاهرا چند روز قبل از شروع اعتراضات گسترده ” تجمع روز پنجشنبه”، به علت گرمای بی‌سابقه جنگل‌های مناطق مختلف لبنان دچار آتش‌سوزی میشود اما دولت با بی تدبیری و نا کار آمدی خود، عملا هیچ کاری نتوانست صورت بدهد .

روز پنجشنبه دولت برای وضع مالیات‌های جدید جلسه‌ای گذاشت. خبر مالیات بر تماس صوتی واتس‌آپ ؛ خشم مروم را از این وضعیت به حد انفجار رساند اما ماجرا به کل مالیات‌ها مربوط نبود.
به این ترتیب تجمع عصر پنجشنبه کاملا ناگهانی شروع شد. برای اولین بار بعد از سال‌ها این تجمع نه فقط در بیروت ؛ بلکه و در کل کشور اعتراضات گسترده‌ای شکل گرفت و مردم را به خیابانها کشاند.
پس از این اعتراضات؛ سعد حریری جمعه شب در یک سخنرانی تلویزیونی از مردم ۷۲ ساعت فرصت گرفت تا نظام اقتصادی کشور را سامان بدهد که طبعا خنده دار بود!
بعد از سخنرانی حریری؛ ارتش تصمیم گرفت برخی تجمعات نقاط مهم بیروت را جمع کند و با شلیک گاز اشک آور، گلوله پلاستیکی میدان‌های اصلی را خالی کرد و بسیاری از معترضین دستگیر شدند.
اما با این وجود مردم به مقاومت و اعتراضشان ادامه دادند، که در ادامه با پیشروی ارتش شهر بیروت آرام شد.
با فشار های مزدمی و رسانه‌ای روز شنبه ؛ تمام بازداشتی‌های جمعه شب آزاد شدند‌…
بعد از این اتفاقات سید حسن نصرالله سخنرانی در سخنرانی خود تلویحا هم مردم و هم دولت رو تهدید کرد. مردم در تجمعات واکنش خیلی سهمگینی به سخنرانی او نشان دادند…

با استفاده از توییتر azadtwit