‏نام دو بانوی ایرانی در فهرست ۲۵ زن تأثیرگذار کانادا در سال ۲۰۲۱

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ آزاده دستمالچی و گلاره زاده دو بانوی ایرانی در فهرست ۲۵ زن تأثیرگذار کانادا در سال ۲۰۲۱ می باشند.

آزاده دستمالچی؛ مخترع نوعی ساعت هوشمند برای اندازه‌گیری علائم حیاتی به منظور کشف زودهنگام کرونا است. وی‌ دانشجوی دکترای مهندسی پزشکی دانشگاه اتاوا، ساعت هوشمند تشخیص علائم کووید۱۹ و اندازه گیری فشار خون و کالیبراسیون طراحی کرده است ، دکتر گلاره زاده؛ هم اولین زن رئیس بخش جراحی اعصاب در دانشگاه تورنتو و متولد شیراز است. پنج سال بیشتر نداشت که به علت ادامه تحصیل مادرش به همراه خانواده به انگلستان رفت و پس از بازگشت به ایران به کانادا رفت.

دکتر گلاره زاده، جراح مغز و اعصاب

دکتر گلاره زاده، مدیرعامل انستیتوی مغز Krembil ، به عنوان رئیس انجمن علوم عصبی و انکولوژی (SNO) انتخاب شده است. او اولین زن و دومین کانادایی است که این مقام معتبر را اشغال کرده است.

SNO بزرگترین و شناخته شده ترین سازمان برای ترویج تحقیق و آموزش سرطان های مغز و نخاع است. ۲۰۰۰ عضو آن شامل پزشکان ، محققان ، پرستاران و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی می باشند.

دکتر گلاره زاده

دکتر زاده جراح مغز و اعصاب در UHN است و به عنوان دانشمند ارشد در مرکز سرطان پرنسس مارگارت و دانشور دانشگاه تورنتو منصوب می شود. برنامه تحقیقاتی وی زیست شناسی تومورهای مغزی را مورد بررسی قرار داده و بر توسعه درمان های جدید برای این سرطان ها تمرکز دارد.

از اولین موفقیت های دکتر زاده می توان از تکنیک منحصر به فرد او در جراحی مغز نام برد. او با بهره گیری از تکنیکی جدید به بیماران خود امکان می‌دهد، تنها چند ساعت پس از جراحی تومور مغزی که بدون بیهوشی نیز انجام می‌شود از بیمارستان مرخص شوند. این شیوه ی جراحی که برای نخستین بار در انگلستان انجام شد، توسط دکتر گلاره زاده صورت گرفت.

گلاره زاده در سال ۱۹۸۳ همراه خانواده به وینی پگ کانادا مهاجرت کرد. دبیرستان را در وینی پگ گذراند و در دانشگاه تورنتو در رشته پزشکی (مغز و اعصاب) تخصص گرفت و در پی آن در مقطع PhD بیولوژی مولکولی ادامه داد.

گلاره زاده در سال ۲۰۰۶ به انگلستان رفت و در ایجاد مرکز سرطان مغز و برنامه های آن فعالیت کرد. و تا ۲۰۰۸ در انستیتویGrey انگلستان رادیو بیولوژی خواند و در همان سال برای تکمیل دوره ی رادیوبیولوژی در دانشگاه لندن بورسیه ای به او اعطا شد. او پس از بازگشت به کانادا به عنوان دانشمند، پژوهشگر و جراح مغز و اعصاب در بیمارستان وسترن تورنتو و دانشگاه تورنتو مشغول به کار شد. و در جولای ۲۰۱۶ به ریاست بخش جراحی انکولوژیUniversity Health Network منصوب شد.

اختراع یک ایرانی برای تشخیص سریع کرونا

آزاده دستمالچی موفق به ساخت ساعت هوشمندی شده که می‌تواند کرونا را به سرعت تشخیص دهد.

قابلیت جدیدی به ساعت هوشمند «VTLAB» ساخت شرکت دانش بنیان «Vital Tracer» اضافه شده است که می‌تواند کرونا را سریع تشخیص دهد. این قابلیت جدید مورد توجه سازمان دولتی « Mitacs» قرار گرفته است.

این شرکت دانش بنیان متعلق به «آزاده دستمالچی» دانشجوی دکتری مهندسی پزشکی در دانشگاه اتاوا است. به گفته خانم دستمالچی این ساعت همانند اپل واچ است، اما کارایی بیشتری دارد و بازار هدفش بسیار متفاوت است.

ساعت هوشمند «VTLAB» می‌تواند با استفاده از سنسورهای زیستی، علائم حیاتی مانند فشار خون، ضربان قلب، ریتم تنفس، میزان اکسیژن خون و علائم حیاتی دیگر را اندازه‌گیری کند و با استفاده از هوش مصنوعی، ابتلای فرد به کرونا را تشخیص دهد.

به گفته سازمان «Mitacs»، این اختراعات در نهایت به کانادا کمک می‌کند تا از بحران کرونا نجات یابد و با ادامه سرمایه‌گذاری در زمینه استعدادها، تحقیقات و توسعه، مطمئناً کانادا جایگاه خود را در نوآوری اقتصادی جهانی حفظ خواهد کرد. این سازمان برای توسعه این ایده، ۱۵۰ هزار دلار پرداخت خواهد کرد.

دستمالچی بیش از یک میلیون دلار کمک‌هزینه، جهت ادامه توسعه فناوری خود دریافت کرده است. این دستگاه در دو بیمارستان مونترال در حال آزمایش است و خانم دستمالچی امیدوار است تا پاییز سال آینده این فناوری به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد. وی و محققان دیگر همراه او در دانشگاه اتاوا به دنبال گرفتن بودجه از دولت کبک برای آزمایش این ساعت در خانه سالمندان هستند.

خانم دستمالچی متولد ایران است و در سال ۲۰۰۸ به کانادا نقل‌مکان کرد.