🔴🌀🔴 آیا واقعاً «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا دیگه تمومه ماجرا»؟ ( قسمت اول )

✍️ محمد شبیری

🔴 سردار_قاسمی در برنامه افق: «در گام دوم انقلاب باید هم از اصولگرایان منحرف “عبور” کنیم هم از اصلاح‌طلبان»

من به این شخص کاری ندارم که او یک مأمور و معذور است و در قبال چیزی که به او سپرده‌اند انجام وظیفه می‌کند!

بلکه به موضوع دیگری معطوف هستم که این سخن بر آن مترتب است.

جمله بالا از سردار قاسمی همان شعار «اصلاح طلب، اصول‌گرا دیگه تمومه ماجرا»ست.
این‌ها نشانه است! نشانهٔ اینکه هر دو شعار ساخته و پرداختهٔ یک جریان است.

حالا چرا به اصول‌گراها با وصف منحرف خطاب می‌کنند؟

جریان تمامیت‌خواهی از هیچ جریانی که تبدیل به رقیب قدرت شود و بجای ذوب در جریان آن‌ها احساس استقلال کرده و بنای شراکت در حاکمیت را داشته باش را تحمل نمی‌کند؛ از نظر آنان تا چنین موضوعی پیش آید محکوم به نابودی‌ست، حتی اگر شریک قافله بوده باشد و قبلاً خدمات شایانی در تحکیم قدرت آنان داشته باشد!
به نظر می‌رسد چریان اصول‌گرا نیز به‌مانند گذشته گوش‌به‌فرمان ایشان نیست و زمزمه‌هایی از استقلال رأی و اراده را از خود نشان می‌دهد که همین باعث هجوم به آنان نیز شده است. زین پس باید انتظار داشته باشیم که اختلاس‌ها و رانت‌هایی که صورت گرفته افشا خواهند شد! که طیف خاصی از اصول‌گراها در حال افشا شدن اختلاس‌هایشان است! از این به بعد برای کنترل جریان قدرت به اختلاس‌گران (رفیقان قبلی) خواهند پرداخت و گاهی افر دی را هم که بعنوان نفوذی در بین اصلاح‌طلبان رد کرده بودند، آنان را هم شریک اصولگرا ها می‌کنند که فرضیه‌شان اثبات شود که اصولگراهای منحرف و اصلاح‌‌طلبان هستند که مردم را به روزگار سیاه نشانده‌اند این هم از محاکمهٔ آنان!

از طرف دیگر تصور اینکه اصلاح طلبانی که هنوز که هنوز است هزینهٔ منتقد بودن خود را می‌دهند، افرادی که هنوز در حصر و بند و زندان و نظارت بر زندگی و خواب وخوراک آنان تمامی ندارد، چگونه می‌شود که مسئول نابسامانی و مشکلات نظام به این‌ها منتسب می‌شود؟! یعنی قوای سه‌گانه و سپاه و ارتش و نیروی انتظامی و امور کشور در دست میر حسین موسوی ، حجاریان ، خاتمی، به بهزاد نبوی و کروبی‌ست؟! اینها که علاوه بر اینکه مورد آزار و ایذاء و ترور شخصیت و فیزیکی بوده‌اند، در حصر و زندان و انزوا هستند! پس چه دستی در کار است که اصلاح‌طلبان را همه کاره کشور نشان دهد و هر نوع بن بستی در هر کجا را به آن‌ها نسبت دهد؟ چرا چنین جریان تبلیغاتی را به راه انداخته و هیچ‌کاره‌ها را همه‌کاره قلمداد می‌کنند؟
اگر اصلاح طلبان در چند سال گذشته توانسته‌اند دو بار در حاکمیت باشند در هر دو بار نیز سیاست‌گزار کلان نبوده بلکه مجریان خوبی برای ادارهٔ کشور بوده‌اند که آن نیز همواره در معرض مسائل و مصائبی که تمامیت‌خواهان برایشان ساخته و پرداخته کرده‌اند، بوده و نتوانسته‌اند آن‌چنان‌که باید به خدمت رسانی استمرار بخشند.

کیست که نداند در زمان نخست وزیری بازرگان و میرحسین موسوی و ریاست جمهوری خاتمی، تا توانستند چه کسانی چوب لای چرخ دولت‌ها گذاشتند و مانع اجرای برنامه‌ها می‌شدند؟!
نهادها و جریان‌ها و گروه‌هایی که هیچگاه تابع دولت نبودند و برای خود دولت مستقل بودند و هر کاری را دلشان می‌خواست در هر کجا از داخل گرفته تا خارج انجام داده‌اند؛ آن‌گاه همین‌ها طلب‌کار و مشکلات کشور را حاصل دولت‌های اصلاح‌طلب می‌دانند و تبلیغ می‌کنند.
مگر بازرگان بخاطر ملاقات با برزنسکی مجبور به استعفا نشد؟! مگر او نبود که گفت نخست وزیری که اختیار یک ملاقات دیپلماتیک را نداشته باشد به‌درد لای جرز دیوار می‌خورد. نکند مشکلات از او شروع شده؟!
مگر میرحسین موسوی نگفت که از چندین کانال ارتباط با کشورهای خارجی گرفته‌اند که من بی اطلاع هستم؟!
مگر خاتمی نبود که گفت رئیس جمهور تدارکات‌چی‌ست؟! مگر دولت روحانی نبود که با هزار زحمت و با هماهنگی‌های در سطح‌عالی توانست مذاکرات برجام را اداره و به نتیجه برساند؟ چه جریانی بود که شب و روز علیه مذاکرات و ارتباطات بین المللی دولت که برای ایجاد گشایش در ادارهٔ کشور بود، مخالفت ‌های عجیب و غریب و تبلیغات سوء علیه دولت می‌کرد؟
مگر حسن روحانی نگفت در زمان مذاکره با آمریکا و کشورهای اروپایی موشک با نوشتهٔ مرگ بر اسرائیل برای چه به هوا فرستادند؟
مگر همین هفته‌های اخیر ظریف نبود که به دلیل دخالت‌های گسترده در وظایف و انکسار شأن وزارت خارجه استعفا داد؟
مگر هر گامی که برای برداشتن تحریم‌ها برداشته شد در داخل برای آن ممانعت و مضایقت ایجاد نشد؟
در چتین شرایطی که هیچ‌کار درست و درمانی دست دولت نیست چرا مشکلات کشور را اصلاح از طلبان میدانند، آن‌هم دولتی که حتی خودش هم نمی‌گوید دولت اصلاح طلبان است!

دولتی که به گوسفند وارداتی‌اش هم رحم نمی‌شود و در همان فرودگاه تعداد زیادی از گوسفند وارداتی گم می‌شود!
دولتی که فقط اسم روحانی و جهانگیری را بعنوان معتدل (نه اصلاح طلب) یدک می‌کشد اما تمامی منافذ و مصادر در دست جریان خاص است. دولتی که از نگهبان در گرفته تا آبدارچی و مدیر تحت نظارت و گزینش و حراست و نظارت همان جریان خاص است، چگونه دولتی می‌تواند باشد!