۱۰۰۰ کیلومتر به سمت شرق؛ ایران برای صادرات نفت تنگه هرمز را دور می‌زند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ایران قصد دارد نفت خود را از بندر جدیدی در دریای عمان که اجازه می‌دهد تا تنگه هرمز را دور بزند، صادر کند. هدف از این کار فشار جهت پیشبرد مذاکرات هسته‌ای بین تهران و سایر قدرت‌های جهانی است. بر اساس بیانیه شرکت ملی نفت ایران، از ماه آینده صدور نفت خام از ترمینال جاسک در سواحل دریای عمان آغاز می‌شود.

بلومبرگ به نقل از مدیرعامل شرکت نفت نوشت، ایران در حال پمپاژ نفت به یک خط لوله ۱۰۰۰ کیلومتری (۶۲۰ مایل) است که بندر جاسک را به قطب انرژی ایران متصل می‌کند. مسعود کرباسیان بدون اشاره به میزان نفت صادراتی توسط این پروژه، گفت: «این خط لوله در آینده‌ای نزدیک توسط حسن روحانی رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد.»

ایران تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار دارد که فروش نفت آن را ممنوع می‌کند. با این وجود صادرات نفت این کشور افزایش یافته است و البته مبدأ محموله‌ها را پنهان می‌کند. پالایشگاه‌ها در چین خریداران اصلی هستند. بیشتر صادرات انرژی ایران در حال حاضر باید از طریق تنگه هرمز انجام شود که این پروژه ارزش این مسیر مواصلاتی را برای ایران کاهش می‌دهد. اگرچه کویت، قطر، امارات و عربستان سعودی همچنان برای صادرات نفت خود باید از تنگه هرمز گذر کنند.

از سوی دیگر مذاکرات احیای برجام در حال حاضر در وین، پایتخت اتریش در حال برگزاری است. دولت ایران و آمریکا امیدوارند توافقات هسته‌ای که از سوی رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، دونالد ترامپ لغو شد از سر گرفته شود. روسیه، فرانسه، چین، آلمان و بریتانیا نیز در دور چهارم مذاکرات ایران حضور دارند و از آنجایی که ایران حاضر نشد به‌صورت مستقیم با آمریکا مذاکره کند، مقامات آمریکایی و ایرانی با کمک واسطه‌های اروپایی با یکدیگر گفتگو کرده‎ اند.

ادامه خاموشی ها در تابستان و استخراج یک میلیارد بیت کوین

بر اساس نتایج یک تحقیق تازه، حدود ۴/۵ درصد همه استخراج‌های بیت‌کوین جهان در ایران انجام شده و درآمد صدها میلیون دلاری در حوزه رمزارز برای این کشور در پی داشته است.

همچنین این تحقیق می‌افزاید این درآمد می‌تواند در خرید کالاهای وارداتی و کاهش تاثیر تحریم‌ها علیه ایران به کار گرفته شود.

به گزارش رویترز، بر اساس آمارهای شرکت یک تحقیقاتی در زمینه بلاک‌چین، سطح کنونی استخراج بیت‌کوین ر ایران نزدیک به یک میلیارد دلار در سال است.

رویترز اضافه کرد که مقام‌های ایرانی برای ارائه توضیح دراین زمینه در دسترس نبوده‌اند.

همچنین گرچه یافتن اعداد دقیق در این زمینه «بسیار دشوار» است، ارزیابی این شرکت بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده تا آوریل سال ۲۰۲۰ و همچنین اعلام شرکت دولتی تولید برق ایران در ماه ژانویه صورت گرفته است.

شرکت برق ایران اعلام کرد که تا آن زمان حدود ۶۰۰ میلیون وات برق توسط ماینرهای رمزارز در ایران مصرف شده است