سمینار قرارداد های نفتی ایران در لندن به تعویق افتاد

علی کاردر معاون شرکت ملی نفت ایران از به تعویق افتادن مجدد سمینار معرفی قراردادهای جدید نفتی ایران در لندن به دلیل مشکلات مربوط به صدور ویزای بریتانیا خبر داده است.

آقای کاردر به شانا خبرگزاری وابسته به وزارت نفت ایران گفته است: ‘در حالی که تعداد زیادی از نمایندگان بخش خصوصی مایل به حضور در این سمینار بودند، چون فعلا سفارت بریتانیا در تهران خدمات صدور ویزا ندارد این امکان میسر نبود.’

مقام بلندپایه نفتی ایران این تعویق را با اعتراضات اخیر به قراردادهای جدید نفتی بی ارتباط عنوان کرده است.

بخش صدور ویزای سفارت بریتانیا به دنبال حمله گروهی از “دانشجویان بسیجی” به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران از آذر سال ۱۳۹۰ تاکنون تعطیل است. مقام های ایران و بریتانیا درباره بازگشایی مجدد این بخش در آینده نزدیک ابراز امیداوری کرده اند اما تاریخی برای آن مشخص نیست.

سمینار معرفی قراردادهای جدید نفتی ایران قرار بود ٢٢ تا ٢۴ فوریه ٢٠١۶ (سوم تا پنجم اسفندماه) در لندن برگزار شود. این برنامه در یک سال گذشته تاکنون چهار بار به تعویق افتاده و هر بار تاریخ جدیدی برای برگزاری آن اعلام شده اما این بار شرکت ملی نفت ایران هیچ تاریخ جایگزینی هم اعلام نکرده است.

مدل جدید قراردادهای نفتی ایران پاییز سال جاری در تهران به شرکت‌های نفتی بین المللی معرفی شد اما از آنجا که صنعت نفت ایران نیازمند جذب فوری سرمایه‌گذاری خارجی است، ایران به دنبال برگزاری برنامه ای مشابه در لندن است.

مقام های نفتی ایران پیش از این گفته بودند که بیش از ۴۰ پروژه نفتی این کشور به ارزش ۴۰ میلیارد دلار در لندن به سرمایه گذاران خارجی و شرکت های نفتی معرفی می شود.

در قراردادهای جدید نفتی به گفته مقام های ایرانی جذابیت های لازم برای افزایش مشارکت شرکت های خارجی گنجانده شده از جمله برخلاف قراردادهای فعلی، حلقه های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یکپارچه به پیمانکاران واگذار می شود.

به گفته مقام‌های ایرانی در این قراردادها مالکیت مخزن همچنان قابل انتقال به شرکت های خارجی نیست و تولید صیانتی از مخزن (حفاظت و بهره‌برداری دراز مدت از چاه‌های نفت) یکی از مهمترین مباحث است.