«حکم محصوران اعدام نیست / باید به آن ها اجازه دفاع داده شود»

نگام، سیاسی – علی مطهری در یک گفت و گو، به انتقاد از گفته های اخیر محمدرضاباهنر درباره میرحسین موسوی و دو محصور دیگر پرداخت. محمدرضا باهنر اخیرا در یک مصاحبه رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد را منوط به توقف فعالیت سیاسی ایشان دانسته بود. او همچنین اظهار کرده بود که در صورت برگزاری دادگاه برای محصوران، حکم ایشان اعدام خواهد بود.

مطهری در نقد نایب رییس مجلس نهم، حرف های او را «نادرست» دانست و افزود: « این‌که گفته‌اند، حکم محصوران اعدام است، حرف درستی نیست؛ چراکه محارب یعنی کسی که به‌صورت مسلحانه با نظام اسلامی مقابله کرده باشد، درحالی که این افراد چنین کاری نکرده‌اند و اگر هم اتفاق‌هایی افتاد که منجر به کشته‌شدن تعدادی از افراد شد، بخشی از آن ناشی از مدیریت نامناسب بحران توسط نهادهای مسوول بود.»

او در عین حال با ابراز خوشبینی، موضع محمدرضاباهنر در این باره را ناشی از احساس مسئولیت او دانست.

نایب رییس مجلس دهم، همچنین با تکرار مواضع قبلی خود درباره اتفاقات سال ۸۸، تاکید کرد که باید: « اتهام‌های همه طرف‌های موثر در حوادث سال ۸۸ مورد رسیدگی قرار بگیرد و به محصوران نیز اجازه دفاع داده شود تا با مشخص شدن سهم هر کدام از طرفین، این پرونده برای همیشه بسته شود.»

مطهری تاکید کرد که نمی توان همه تقصیرها را گردن محصوران انداخت و همه طرف ها باید در این خصوص پاسخگو باشند. او اتهام وارد کردن به محصوران بدون اجازه دادن به آن ها برای دفاع از خود را «نامنصفانه و ناجوانمردانه» دانست.

عضو فراکسیون امید در بخش دیگری از سخنان خود به پیامی اشاره کرده که دوسال پیش برای میرحسین موسوی فرستاد و در توضیح بیشتر آن پیغام و پاسخ گفت :« حدود دو سال پیش از طریق دختر آقای موسوی پیغامی ارسال کردیم که درصورت آزادی، در ادامه چه برنامه‌ای خواهند داشت که ایشان پاسخ بسیار خوبی دادند. فحوای کلام محصوران این بود که به انقلاب علاقمند هستند و به آن پیغام، پاسخ مثبت و خوبی داده بودند که حاکی از حمایت ایشان از وحدت ملی و خیرخواهی برای انقلاب اسلامی بود و در آن، هیچ نشانه‌ای از اعتراض یا تفرقه وجود نداشت.»

گفتنی ست علی مطهری پیش از این چندین بار خواستار رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد و محاکمه آن ها به همراه محمود احمدی نژاد شده بود که یک بار با واکنش مستقیم و منفی آیت الله خامنه ای رو به رو شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: