“ترکیه و جمهوری قبرس شمالی خواهان راه حل عادلانه و پایدار هستند”

نگام، بین الملل- رجب طیب اردوغان اعلام کرد ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی خواهان راه حل عادلانه و پایدار براى این جزیره اند و در این راستا هر تلاش که لازم باشد انجام خواهند داد.

به نقل از رسانه های ترکیه، رجب طیب اردوغان در نشست خبری مشترک خود با مصطفی آکینجی رئیس جمهور قبرس شمالی در مجتمع ریاست جمهورى در آنکارا ضمن قدردانی از مردم ترک قبرس شمالی برای پشتیبانی و همبستگی با ترکیه در کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه اظهار داشت: مردم قبرس شمالی روز ۵ اوت در لفکوشه (نیکوزیا) با تجمع دموکراسی با مشارکت گسترده دوستی واقعی خود را نشان دادند.

او افزود: مسائل قبرس باید برابری سیاسی، حقوق مشروع و امنیت مردم قبرس شمالی را تضمین کند. حل و فصل این مسئله برای ثبات، امنیت، همکاری و رفاه را منطقه تقویت خواهد کرد.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به دیدارهای دوجانبه و بین هیئت ها با مصطفی آکینجی در مورد مذاکرات جاری حل مساله قبرس گفت: ترکیه و جمهوری ترک قبرس طرفدار راه حل جامع عادلانه و پایدار در این جزیره اند. ما در این راه سعی و تلاش خود را دریغ نکردیم. در چارچوب پارامترهای سازمان ملل٬ برابری دو طرف، جامعه دو منطقه ای جدید در جریان سال جاری تاسیس خواهد شد.

در این نشست خبری مشترک، علاوه بر مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه، فخری کاسیرگا مسیول نهاد ریاست جمهوری، ابراهیم کالین٬ سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، هیئت های جمهوری ترک قبرس شمالی نیز حضور داشتند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: