دستگیری بیش از ۴۰ هزار نفر در چارچوب بازپرسی های گروه فتح الله گولن

نگام، بین الملل- نخست وزیر ترکیه با اشاره به دستگیری بیش از ۴۰ هزار نفر در چارچوب بازپرسی های فرقه خشونت گرا و تروریستی فتو اعلام کرد بیش از ۲۰ هزار نفر نیز پس از انتقال به دادگاه بازداشت شده اند.

بنعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه دیشب در گفتگوی اختصاصی با شکبه تلویزیونی دولتی ترکیه «TRT haber» در رابطه با روند بازپرسی، دستگیری و بازداشت عوامل منتسب به گروه فتح الله گولن گفت: “در چارچوب بازپرسی کودتای نافرجام فتو ۴۰ هزار و ۲۹ نفر شامل عواملی از قوه قضائیه٬ نظامیان٬ پلیس٬ مسئولین استانی و غیرنظامیان دستگیر شدند و بازپرسی ۵ هزار و ۱۸۷ نفر دیگر هم ادامه دارد. ۲۰ هزار و ۳۵۵ نفر بازداشت شده اند و ۷۹ هزار و ۹۰۰ نفر در سازمان های دولتی در وضعیت تعلیق قرار دارند. طی این بررسی ها ۵ هزار و ۱۴ نفر نیز از کار دولتی برکنار شده اند.”

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: “در نتیجه این بازپرسی‌ها اطلاعات جدیدی کسب می شود. این روند به همین شکل ادامه خواهد داشت. ما در این زمینه هیچ وجه تمایزی برای کسی قائل نشده ایم و دستگاه قضایی به طور مستقل به کار خود ادامه می دهد.”

یلدریم با اشاره به ادامه پاکسازی در نهادهای مختلف برای جلوگیری از احتمال اقدام به کودتایی دیگر در آینده، تاکید کرد: “چنین تصوری نداریم که فردا دوباره اقدام کودتای مسلحانه صورت بگیرد. به هیچ وجه از احتمال آن سخن نمی‌گویم؛ ما چنین پیش بینی نداریم. در این زمینه تدابیر لازم را اتخاذ کرده ایم. هزاران نفر از افراد اصلی کودتاگران وابسته به گروه فتو که لباس نظامی را به تن کرده بودند اکنون پاکسازی شده اند. بنابراین نمی‌توانیم از احتمال کودتای تازه ای سخن بگوییم. کودتا را خنثی و سرکوب کرده ایم اما خطرات ناشی از کودتای نافرجام ادامه دارد.”

با دیگران به اشتراک بگذارید: