اختراع “سپر دفاعى” در مقابل ویروس زیکا توسط دانشجویان ترکیه

نگام، بین الملل- دانشجویان دانشگاه اولوداغ ترکیه دستگاهی برای حفاظت بدن انسان از گزیدن پشه های حامل ویروس زیکا اختراع کردند.

به نقل از رسانه های ترکیه، دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه اولوداغ ترکیه با همکاری کادر آمورشى این دانشکده، دستگاهی برای حفاظت بدن انسان از نیش حشرات حامل ویروس زیکا اختراع کردند که با تولید امواج صوتی داراى فرکانس بالا، آنها را تا فاصله ۳ متر از کاربر خود دور می‌کند.

بر اساس این گزارش، این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که یک فرد با آویختن آن در یقه لباس، کیسه و کلاه، پشه ها را از خود دور می‌کند.
از این دستگاه که انرژی مورد نیاز خود را از نور خورشید تامین می‌کند، می‌توان به صورت شبانه روزی استفاده کرد.

نوین قره‌خان، استاد دانشگاه اولوداغ در گفتگو با خبرگزاری آناتولی در باره ایده اختراع این دستگاه، گفت: به دلیل این که فرزندش بر اثر گزیدگی توسط پشه دچار آلرژی می‌شد و رنج می‌کشید و همچنین پس از هشدار سازمان جهانی بهداشت در باره ویروس زیکا، به فکر اختراع آن افتادم.

بصری قل، استاد دیگر این دانشگاه با بیان این که در تولید این دستگاه از امکانات فنی موجود در دانشگاه بهره برداری شده است، اظهار داشت: این دستگاه که به تجهیزات الکترونیکی جدید مجهز است، به کاربر خود این امکان را می دهد که پشه ها را تا فاصله ۳ متر از خود دور کند.

وی افزود: با توجه به اهمیت سلامت زنان باردار، این دستگاه به گونه ای طراحی شده که انرژی مورد نیازش از نور خورشید تامین شود.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ویروس زیکا در ۲۳ کشور در مناطق استوایی آفریقا، جنوب شرقی آسیا، جزایر اقیانوس آرام، آمریکای مرکزی و جنوبی دیده شده و در آمریکای جنوبی در حال گسترش بوده و خطر آن از سال ۲۰۱۰ به این سو، ۳۰ برابر افزایش یافته است.

این ویروس برای نخستین بار در سال ۱۹۴۷ در میمون‌های جنگل‌های زیکا در اوگاندا شناسایی شد، اما در مه ۲۰۱۵، به وسیله پشه‌ها گسترش‌ یافت و به برزیل رسید.

ازعلائم و نشانه‌های ابتلا به این ویروس می‌توان به تب بالا، قرمزی چشم، استفراغ، بثورات جلدی، سردرد، درد عضلات و مفاصل اشاره کرد.

ویروس زیکا به غیر از نیش پشه از طریق انتقال خون و گاهی از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود.

متخصصان بر این باورند که در صورت مبتلا شدن مادر به این ویروس در زمان بارداری، نوزاد با نوعی اختلالات عصبی-تکاملی مادرزادی یعنی میکروسفالی متولد می‌شود که در آن سر و مغز نوزاد خیلی کوچکتر از حالت معمول است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: