خسرو حکیم رابط پیشکسوت تئاتر در بیمارستان بستری شد

نگام, فرهنگ و هنر- «خسرو حکیم رابط» در بیمارستان بستری شد.

به گزارش ایسنا، این نمایشنامه‌نویس قدیمی تئاتر ایران در بخش سی‌سی‌یو یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده است.

«حوری حکیم رابط»، دختر این هنرمند به خبرنگار ایسنا گفت: پدرم از صبح روز گذشته (چهارشنبه) به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان بستری شد که علاوه‌بر این مشکل، یک کیسه بافت خونی در محل اتصال مری به معده‌اش هم وجود داشت که خوشبختانه پس از انجام آندوسکوپی، مشخص شد که فقط یک بافت خونی است.

او که پدرش چند سال قبل جراحی قلب باز داشته است، ادامه داد: در حال حاضر به دلیل مشکل تنفسی، از طریق دستگاه اکسیژن تنفس انجام می‌شود و تغذیه ایشان هم از راه سِرُم صورت می‌گیرد.

حکیم رابط» که ۸۶ سال سن دارد، در مدت زمان بیش از ۵۰ سال کار،‌ نمایشنامه‌های متعدد صحنه‌ای و رادیویی و نیز فیلمنامه نوشته که تمام آثارش طبق گفته‌ی خودش، قرار بوده در پنج جلد فیلمنامه‌ها، نمایشنامه‌های صحنه‌ای، نمایشنامه‌های رادیویی، بینقاب و مجموعه خاطرات منتشر شود.

از جمله نمایشنامه‌های او به «آنجا که ماهی‌ها سنگ می‌شوند»، «ایوب دلتنگ خسته خندان»، «سهراب شنبه»، «سهراب و ساز و والی قبرستان» و « روز هفتم، خاطره ها» می‌توان اشاره کرد.

حکیم‌رابط همچنین متن سریال «این قافله عمر» به کارگردانی مجید بهشتی را به نگارش درآورده است.

نمایش‌نامه‌های رادیویی این هنرمند هم عبارتند از: آهو و احمد، زمانه در دست زمان، عطسه ، زیر تیغ آفتاب، بانگ زنگ فیل فیلن، فیل در پرونده.

او همچنین فیلمنامه‌های «ارض موعود»، «فصل خون»، «دست هزار بلوچ»، «تشنگی»، «آب»، «چرخ»، «گذر از ظلمات»، «اسماعیل در قربانگاه»، «باغ آدم»، «طلوع در کوچه قهر آشتی» و «مهتاب شب اول» را در کارنامه هنری‌اش به ثبت رسانده است.

خسرو حکیم رابط متولد ۱۳۰۹ در شیراز است که در سال ۱۳۲۸ در آموزش و پرورش مشغول کار شد و بعدها تحصیلات خود را در دانشکده هنرهای دراماتیک ادامه داد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: