مفتون امینی نشان درجه یک هنری دریافت کرد

نگام، فرهنگ و هنر- مفتون امینی، شاعر نامدار کشورمان با حضور در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، گواهینامه درجه یک هنری خود را از دست سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، یدالله امینی، متخلص به «مفتون» و مشهور به مفتون امینی متولد ۱۳۰۵ در آذربایجان غربی است که امروز گواهینامه درجه یک هنری در رشته شعر را از شورای عالی انقلاب فرهنگی دریافت کرد.

وی که در سال ۱۳۲۸ از دانشکده حقوق تهران فارغ‌التحصیل شده است، ۳۱ سال در وزارت دادگستری خدمت کرده و در سال ۱۳۵۰ به دلیل سیاسی بودن اشعارش از سمت قضایی برکنار شد، اما با پیروزی انقلاب اسلامی، دوباره به کار خود بازگشت.

دوران اصلی شاعری مفتون امینی، پس از بازنشستگی در اواخر سال ۱۳۵۹ آغاز شد، اما شعرهای او در اغلب مجلات و روزنامه‌های معتبر ۶۰ سال اخیر انتشار یافته و علاوه بر شعر فارسی، شعر ترکی هم سروده است.

دریاچه (۱۳۳۶)، کولاک (۱۳۴۴)، انارستان (۱۳۴۶)، عاشقلی کروان (۱۳۵۸)، فصل پنهان (۱۳۷۰)، یک تاکستان احتمال (۱۳۷۶)، ‌ سپیدخوانی روز (۱۳۷۸)، ‌ عصرانه در باغ رصدخانه (۱۳۸۳)، بومرنگ (۱۳۸۴) تنها بخشی از آثار این شاعر ۹۰ ساله است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در این گواهینامه آورده است که اعطای این گواهی با تایید شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور صورت گرفته است.

مفتون امینی در این دیدار که با حضور سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی و جواد محقق، معاون وی در امور شعر برگزار شد، به بیان خاطرات شیرین خود از نیم قرن شاعری و فعالیت در فضای ادبی کشور پرداخت.

با دیگران به اشتراک بگذارید: