شورشیان سوری «از خاک ترکیه» آماده حمله به شهری در شمال سوریه می‌شوند

نگام، بین الملل- خبرگزاری رویترز به نقل از گروهی از شورشیان سوری می‌گوید آنها آماده حمله به شهری در تصرف «حکومت اسلامی» از داخل خاک ترکیه می‌شوند؛ در مناطق شمالی سوریه، که شورشیان عمدتا کُرد در حال پیشروی در آن هستند.

به نقل از رادیو فردا، رویترز به نقل از یکی از منابع شورشی می‌گوید «گروه‌ها در مناطقی نزدیک مرز جمع شده‌اند».

این‌طور که در این گزارش آماده است این گروه از جنگجویان قصد حمله به شهر «جرابلس» را دارند؛ جرابلس در نزدیکی مرز ترکیه در میانه راه کوبانی به منبج است. کوبانی و منبج، در کنترل کاملا یا عمدتا در کنترل گروه‌های شورشی عمدتا کُرد هستند که از حمایت ایالات متحده برخوردارند.

یکی دیگر از منابع شورشی به رویترز گفته است آنها در شهر قرقمیش جمع شده‌اند. قرقمیش در ترکیه، در جوار مرز سوریه و درست‌ در مقابل شهر سوری جرابلس است.

همزمان با این تحولات، «ای‌آر‌ای‌نیوز-نبض شمال»، یک وب‌سایت خبری که بر وقایع مناطق کردنشین سوریه متمرکز است، می‌گوید گروهی به نام «شورای نظامی جرابلس»، بیانیه‌ای صادر کرده و «به ترکیه در مورد اقدامات خشونت‌بار آن کشور از زمان آغاز عملیات برای آزادسازی منبج (توسط شورشیان عمدتا کرد) و حمله احتمالی به جرابلس، هشدار داده‌است».

رویترز می‌گوید گروه‌های اصلی که در منطقه مرزی جمع شده‌اند عبارت هستند از فیلق‌الشام، گردان «سلطان مراد»، احرار ‌الشام و گروه جبهه‌الشامیه.

فلیق‌الشام گروهی اسلام‌گرا است که عمدتا در استان ادلب فعالیت دارد. گردان سلطان مراد از گروه‌های ترکمن است که در حلب فعالیت و به «ارتش آزاد سوریه» وابستگی دارد. احرار الشام، از گروه‌های سلفی و جبهه‌الشامیه، ائتلافی از شورشیان مختلف است.

یکی از شورشیان گفته احتمال حمله به شهر مرزی در روزهای پیش‌رو انجام شود.

اگر جرابلس به تصرف این دسته از شوریان درآید، می‌تواند مانعی بر سر راه پیش‌روی گروه «نیروهای دمکراتیک سوریه» شود. گروهی عمدتا متشکل از کردهای آن کشور است و طی ماه‌های گذشته موفق شده عملیات موفقی را علیه «داعش» انجام دهد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: