در مسائل اصلی کشور میان حزب حاکم و اپوزیسیون تمایز قائل نخواهیم شد

نگام، بین الملل- نخست وزیر ترکیه با اشاره به نشست سه جانبه صبح امروز با سران احزاب اپوزیسیون جمهوری خواه خلق و ملیت گرا، گفت در مسائل اصلی کشور میان حزب حاکم و اپوزیسیون تمایز قائل نخواهیم شد.

بنعلی یلدریم نخست وزیر ترکیه عصر امروز در کنفرانسی مطبوعاتی پس از نشست هیات دولت در کاخ چانکایای آنکارا، با بیان این که روزهای زیبایی در پیش روی ترکیه قرار دارد، گفت:” با درک مسئولیت خود به عنوان حزب حاکم، گام هایمان را در چارچوب حفظ و ادامه فضای برابری و برادری برخواهیم داشت . در مسائل اصلی کشور میان حزب حاکم و اپوزیسیون تمایز قائل نخواهیم شد و تمامی مسائل را با گفتگو و مشورت حل خواهیم کرد”.

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: “در نشست صبح امروز، در باره چند موضوع اساسی به ویژه در ارتباط با جزئیات عملیات مبارزه با گروه تروریستی پ.ک.ک و آینده این عملیات به سران احزاب توضیحاتی ارائه دادیم”.

 یلدریم تاکید کرد: ” ادامه حفظ فضای اتحاد و برابری که هفتم اوت در میدان ینی قاپی استانبول ایجاد شد، به حل مشکلات داخلی و خارجی ترکیه و روند مبارزه با تروریسم در کشور و به مردم ما کمک می کند”.

نخست وزیر ترکیه با بیان این که شهروندان کرد ما هرگز توقعی از گروه های تروریستی ندارند، اظهار داشت: ” تروریسم باعث ریختن خون و اشک و افزودن رنج مردم می شود. مردم منطقه شرق و جنوب شرقی کشور ما نمی خواهند با چنین حوادثی روبه رو شوند. گروه تروریستی پ.ک.ک و شاخه های سیاسی آن هیچگاه مشکلات مردم را حل نکردند و حتی خود مشکل بزرگ بر سر راه مردم شدند”.

وی در باره بازسازی مناطق شرق و جنوب شرقی کشور، گفت:” درشهرستان ها و استان هایی که گروه تروریستی پ.ک.ک اقدام به چاله کنی کرده بودند، علاوه بر ادامه عملیات نیروهای امنیتی در این مناطق، پروژه تشویق و حمایت از طرح های عمرانی برای تسریع در عادی سازی زندگی و رونق سرمایه گذاری ها در آن را در کوتاه ترین زمان، به پایان رساندیم”.

یلدریم با اشاره به آخرین وضعیت سوریه، گفت:” ما به عنوان ترکیه برای تمامیت ارضی سوریه اهمیت زیادی قائل هستیم. ایران و دیگر کشورها نیز برای آن اهمیت قائل هستند. اندیشه و تلاش برای ایجاد دولت های کوچک و جداگانه باعث ادامه ده ها سال جنگ خواهد شد. سوریه به عنوان کشوری که تخریب های فراوانی را متحمل شده است٬ توانایی بازگشت به روزهای قبلی برایش ساده و آسان نخواهد بود. حاکمیت مردم و تاسیس یک دولت واحد و مشارکت نمایندگان تمامی اقوام در آن الزامی است. تلاش تمامی کشورها برای حل بحران این کشور ضروری است”.

نخست وزیر ترکیه تصریح کرد: “نگرش ترکیه در ارتباط با مساله سوریه بسیار روشن است. سوریه متاسفانه با درگیری داخلی شش ساله روز به روز قدرت خود را از دست می دهد. میلیون ها انسان معصوم سوری مجبور به ترک کشور خود شده اند. حدود ۵۰۰ هزار انسان بی گناه دیگر در این جنگ بی دلیل، جان خود را از دست داده اند. ما خواستار پایان خونریزی در سوریه و برقراری دو باره صلح و ثبات در این کشور هستیم. این برای ما اولویت ویژه دارد”.

وی ادامه داد: “توقف خونریزی ها در سوریه و تشکیل یک دولت به نمایندگی از سوی تمامی اقشار این کشور با برگزاری گردهمایی با حضور تمامی طرف ها، اساس کار است. موضوعی که ما در این زمینه بر روی آن تاکید داریم بسیار واضح است و آن عدم تجزیه سوریه، حفظ تمامیت ارضی آن و اجازه ندادن به تشکیل ساختاری که برای یک قوم امتیاز ویژه ای به همرا داشته باشد، است”.

یلدریم درباره حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه، گفت: “این حملات که علیه غیرنظامیان صورت می گیرد، قابل تایید نیست. عادی سازی روابط ما با اسرائیل، مانع ادامه موضع ما نسبت به مساله فلسطین و همچنین مانعی بر سر راه ابراز همدردی با مردم این کشور نخواهد شد.

نخست وزیر ترکیه با اشاره به روند عادی سازی روابط کشور با روسیه و اسرائیل اظهار داشت: “مایل به گسترش روابط با مصر هستیم. فرهنگ و ارزش های فرهنگی مصر به فرهنگ کشور ما نزدیک است و مردم دو کشور با هم برادرند. اختلافات میان دو دولت نباید شامل مردم دو کشور شود”.

با دیگران به اشتراک بگذارید: