جرابلس و دیگر مناطق باید از وجود ی.پ.گ و پ.ی.د پاکسازی شوند

نگام، بین الملل- نخست وزیر ترکیه با اشاره به ادامه عملیات «سپر فرات» تاکید کرد جرابلس و دیگر مناطق باید از وجود عناصر گروه های ی.پ.گ و پ.ی.د پاکسازی شود.

به نقل از رسانه های ترکیه، بنعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه در گفت و گوی اختصاصی با یکی از شبکه های تلویزیونی ترکیه در مورد روند عملیات «سپر فرات» نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه، گفت: “در این منطقه مردم سوریه زندگی خواهند کرد. ما به خاک سوریه طمع نداریم، بلکه حساسیت ما این است که مبادا این مناطق توسط گروه های پ.ی.د و ی.پ.گ اشغال شود”.

او افزود: “اکنون مخالفان رژیم اسد در جرابلس مستقر شده و این منطقه را تحت کنترل گرفته اند. این شهرستان و دیگر مناطق باید از وجود عناصر ی.پ.گ و پ.ی.د پاکسازی شود”.

یلدریم خاطرنشان کرد: “با آمریکا در مورد راندن عناصر پ.ی.د به شرق رود فرات توافق کردیم. آمریکا در این زمینه به ما تضمین و تعهد داده است، بنابراین تا تحقق این امر عملیات ما در منطقه مذکور ادامه خواهد داشت. در هرصورت باید مطمئن شویم که هیچ خطری امنیت مرزی ما را در این منطقه تهدید نمی کند”.

وی این سخن معاون رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که “کاش گولن به جای آمریکا در کشور دیگری زندگی می کرد” را نشانگر شرایط سختی که آمریکایی ها در آن قرار دارند دانست و اظهار داشت: آن ها از اقامت گولن در آمریکا خرسند نیستند، زیرا می دانند دوستی ترکیه برای شان از سرکرده این گروه تروریستی مهم تر است”.

نخست وزیر در ادامه از سفر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران در تاریخ ۶ سپتامبر به ترکیه خبر داد و گفت: “در آن تاریخ میزبان ایشان خواهیم بود و پیرامون موضوعات مهمی؛ مانند مبارزه با گروه تروریستی پ.ک.ک، بحران سوریه و گسترش روابط دوجانبه گفت و گو خواهیم کرد”.

وی در ارتباط با آینده روابط ترکیه و مصر نیز تصریح کرد: “موضع ما در قبال مصر روشن است. مردم مصر و ترکیه با هم برادرند؛ ارزش های مشترک دینی و فرهنگی ما با توجه به منطقه ای که در آن قرار داریم، بسیار زیاد است. بنابراین ما باید روابط خود با مصر را درست کنیم. روابط دو کشور از نظر ما و هم از نظر مصر نمی تواند به شکل کنونی ادامه داشته باشد، هرچند از لحاظ سیاسی مشکلاتی بین دو کشور وجود دارد”.

او در باره سفر روز گذشته مسعود بارزانی، رئیس اداره محلی کُرد عراق به ترکیه نیز گفت: “با جناب بارزانی درمورد همکاری جهت مبارزه مؤثر با تروریسم به توافق رسیدیم. اداره محلی کُرد عراق برای ایجاد امنیت در گذرگاه های مرزی ترکیه و عراق تدابیر لازم را انجام خواهد داد. از سوی دیگر بارزانی و بغداد با محوریت آمریکا، برای بازپس گیری موصل از دست گروه تروریستی داعش تلاش می کنند. ما هم از آن ها حمایت می کنیم”.

با دیگران به اشتراک بگذارید: