داود رشیدی درگذشت

نگام, فرهنگ و هنر- داود رشیدی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران صبح امروز ۵ شهریور ماه در ۸۳سالگی درگذشت.

لیلی رشیدی فرزند این هنرمند در گفت‌وگو با ایسنا این خبر را تایید کرد که وی امروز ۵ شهریور ماه در منزل به دلیل ایست قلبی درگذشت.

داوود رشیدی زاده ۲۵ تیر ۱۳۱۲ در  تهران و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است. وی دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود.

آقای رشیدی تحصیلات متوسطه را (به دلیل فعالیت‌های دیپلماتیک پدرش) در ترکیه و پاریس به پایان رساند و تحصیلات دانشگاهی را در ژنو ادامه داد؛ او از دانشگاه ژنو در رشته حقوق سیاسی لیسانس گرفت و در رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر فارغ‌التحصیل کنسرواترا ژنو شد.

او اولین بار زمانی که هفت‌ساله بود از سوی دختر عمه‌اش، دکتر طوسی حایری، به عبدالحسین نوشین برای بازی در نمایش «مردم» معرفی شد. سال ۱۳۴۳ به تهران آمد و در اداره تئاتر آن زمان، وابسته به وزارت فرهنگ و هنر، استخدام شد. سپس گروه تئاتر امروز را پایه‌گذاری نمود که هنرپیشگانی مانند: پرویز فنی‌زاده، داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستکار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند و سوسن تسلیمی به عضویت آن درآمدند.

سال ۱۳۵۲ از اداره تئاتر به تلویزیون ملی ایران رفت و در سمت مدیریت گروه نمایش‌ها و سرگرمی‌های آن سازمان (شامل: سریال‌ها، مسابقات، تئاترهای تلویزیونی) مشغول به کار شد. رشیدی از سال ۱۳۵۰ با فیلم سینمایی «فرار از تله» وارد عرصه بازیگری سینما گردید و علاوه بر بازیگری و کارگردانی در سینما، تلویزیون و تئاتر، به تهیه‌کنندگی سینما نیز روی آورد.

از جمله نمایش‌هایی که اجرا کرده می‌توان به «در انتظار گودو»، «ریچارد سوم»، «پیروزی در شیکاگو»، «منهای دو»، «آقای اشمیت کیه؟ » و … اشاره کرد. از جمله فیلم‌های سینمایی  که در آن ها بازی کرده می‌توان به آثاری چون «کمال الملک»،«ملاقات با طوطی»، «زمهریر» و … نام برد.

او  در مجموعه‌های تلویزیونی گوناگونی مانند «ولایت عشق»، «هزار دستان»، «آوای فاخته»، «عطر گل یاس» و … نیز بازی کرده است. این هنرمند در سال‌های اخیر از بیماری آلزایمر رنج می‌برد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: