پلیس برزیل خواستار محاکمه لولا داسیلوا به اتهام فساد مالی شد

نگام، بین الملل- پلیس برزیل به دستگاه قضایی این کشور پیشنهاد کرده لوئیز لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری سابق را به اتهام فساد مالی و سوء استفاده از قدرت محاکمه کند.

به نقل از بی بی سی، آقای داسیلوا متهم است برای نوسازی خانه و همچنین خرید یک آپارتمان لوکس از قدرت و منابع دولتی استفاده کرده است.

روز جمعه ۲۶ اوت (پنجم شهریور) رسانه‌های برزیل یک بار دیگر موضوع فساد مالی رئیس‌جمهوری سابق این کشور را در راس اخبار خود قرار دادند.

آقای داسیلوا ضمن رد همه این اتهام‌ها آنها را “توطئه” جناح سیاسی رقیب تعبیر می‌کند اما آن طور که پلیس مدعی است تحقیقات کارآگاهانش نشان می‌دهد آقای داسیلوا در دوران ریاست جمهوری، در برابر نوسازی پر هزینه منزلش به یک شرکت ساخت و ساز وعده قراردادهای هنگفت دولتی داده و آن را عملی کرده است.

مارسیا لتیسیا، همسر آقای داسیلوا هم به علت اقدام به خرید یک آپارتمان لوکس در شهر سائوپائولو به همراه شوهرش با اتهام پولشویی، ارتشاء و فساد مالی روبرو است.

با وجود این، آقای داسیلوا مالکیت چنین آپارتمانی را تکذیب کرده‌اند.

موضوع محاکمه آقای داسیلوا به اتهام فساد مالی و همچنین خلع ید کردن از دیلما روسف، رئیس‌جمهوری فعلی این کشور که در تعلیقی شش ماهه به سر می‌برد، طی یک سال گذشته بارها در برزیل به تلاطم سیاسی انجامیده است.

دو هفته پیش نمایندگان سنای برزیل با ۵۹ رای موافق در برابر ۲۱ رای مخالف تصمیم گرفتند خانم روسف را به دلیل تخلف از قوانین بودجه تحت پیگرد قرار دهند.

ریاست جلسه ویژه رسیدگی به طرح محاکمه رئیس‌جمهوری که بیست ساعت به طول انجامید برعهده رئیس دیوان عالی برزیل بود.

اتهام خانم روسف تخلف از قوانین در برداشت از منابع مالی شرکت‌های دولتی جهت تامین کمبود بودجه دولت است.

چنین اقدامی در دولت‌های قبلی برزیل بدون سابقه نبود اما بعدا، پارلمان برزیل با تصویب قانونی، آن را غیرقانونی کرده بود.

همچنین، این برداشت در زمان قبل از برگزاری انتخابات دوره دوم ریاست جمهوری دیلما روسف صورت گرفت و این شبهه وجود داشته که هدف از آن، تاثیرگذاری بر رای دهندگان بوده است.

روز ۱۷ آوریل سال جاری میلادی هم، مجلس نمایندگان برزیل با ۳۶۷ رای موافق در برابر ۱۳۷ رای مخالف تصویب کرد که طرح استیضاح و محاکمه رئیس‌جمهوری به مجلس سنا ارسال شود. تصویب چنین طرحی با رای موافق ۳۴۲ نماینده از ۵۱۳ نماینده مجلس نمایندگان نیاز داشت.

در روز ۱۲ مه نیز مجلس سنای برزیل با ۵۵ رای موافق در برابر ۲۲ رای مخالف، به پیگیری درخواست محاکمه خانم روسف و تعلیق ۱۸۰ روزه او تا پایان این رسیدگی رای داد. تصویب این طرح در سنا مستلزم موافقت اکثر نمایندگان بود.

چند هفته پیش از رای به تعلیق خانم روسف، یک قاضی برزیلی حکم رسیدگی به اتهام فساد علیه لوئیز لولا داسیلوا، رئیس جمهوری سابق را صادر کرده بود اما خانم روسف فورا آقای داسیلوا را به سمت رئیس دفتر خود منصوب کرد تا برای او مصونیت قضایی تامین کند.

مهمترین پرونده‌های فساد علیه مقامات سابق دولت به دریافت‌های غیرقانونی شماری از سیاستمداران، به ویژه اعضای حزب کارگران – حزب خانم روسف – از شرکت نفتی نیمه دولتی پتروبراس در زمان ریاست جمهوری آقای داسیلوا ارتباط دارد.

با تعلیق شش ماهه خانم روسف، آقای داسیلوا نیز سمت خود را از دست داد و زمینه پیگیری اتهام فساد مالی علیه او فراهم آمد.

دیلما روسف در سال ۲۰۰۵ نخستین دوره ریاست‌جمهوری خود را آغاز کرد و در سال ۲۰۱۱ بار دیگر به این سمت انتخاب شد.

در صورت محکومیت، دوره ریاست‌جمهوری او خاتمه خواهد یافت و ممکن است سیزده سال حکومت چپ‌گرایان در برزیل، که با انتخاب آقای داسیلوا آغاز شده بود، پایانی تراژیک یابد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: