پل یاووز سلطان سلیم سومین پل استانبول گشایش یافت

نگام، بین الملل- سومین پل عظیم بر روی تنگه بسفر استانبول به نام سلطان یاووز سلیم امروز توسط رئیس جمهور ترکیه و حضور شخصیت های بلندپایه داخلی و خارجی طی مراسم ویژه گشایش یافت.

پل یاووز سلطان سلیم، عریض ترین پل جهان که در تنگه بسفر ساخته شد، امروز طی مراسمی ویژه ای با حضور تعداد زیادی از دولتمندان ترکیه، از جمله رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور و برخی رهبران جهان گشایش یافت.

در این مراسم همچنین اسماعیل قهرمان رئیس مجلس و بنعلی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه، حمد بن عیسی ال خلیفه پادشاه بحرین، باقر عزت‌بگوویچ رئیس شورای ریاست جمهوری بسنی و هرزگوین، گئورگ ایوانوف، رئیس جمهور مقدونیه، مصطفی آکینجی، رئیس جمهور جمهوری ترک قبرس شمالی، بوکو بوریسو نخست وزیر بلغارستان، شهباز شریف سروزیر ایالت پنجاب پاکستان، راسیم لیاییچ معاون نخست وزیر صربستان، دیمیتری کومسیشویلی معاون اول نخست وزیر گرجستان و تعداد زیادی از نمایندگان کشورهای خارجی نیز شرکت کرده اند.

پل یاووز سلطان سلیم که در چارچوب پروژه احداث بزرگراه شمالی مرمره راه‌اندازی شده است، سومین مسیر اتصال بخش بزرگ آسیایی ترکیه به اروپا به شمار می رود.

عریض‌ترین پل معلق جهان، سومین پل عظیم تنگه بُسفر در استانبول و دارای ۱۰ باند تردد؛ شامل ۸ باند برای خودروها و ۲ باند برای قطار است. ارتفاع پایه‌های «سومین مروارید» استانبول ۳۲۲ و عرض آن‌ ۵۹ متر است.

پایه سمت آسیایی پل در محله پویرازکوی منطقه بی‌کوز و پایه اروپایی آن در محله غریبچه منطقه ساری‌یر کلانشهر استانبول قرار دارد. ارتفاع پایه‌های سومین مروارید تنگه بسفر از سطح دریا ۳۳۲ متر است.

هر قسمت از اجزای سطح این پل ۸۷۰ تن وزن دارد. طول پل کلا ۲۱۶۴ متر است که ۱۴۰۸ متر آن بر فراز آب قرار دارد. مچنین طولانی ترین پل جهان است که خط آهن از روی عبور می‌کند.

برای پروژه پل یاووز سلطان سلیم ۳ میلیارد دلار هزینه شده و اجرای آن برعهده بخش خصوصی بوده است. بهره برداری از این پل باعث ایجاد سهولت در تردد خودروها و کاهش بار ترافیکی پروژه‌های بزرگ کانال استانبول و فرودگاه سوم استانبول خواهد شد. پیش‌بینی می شود از این پل جدید استانبول روزانه ۱۳۵ هزار خودرو عبور کنند.

تکمیل این پروژه باعث می شود سالانه در یک میلیارد و ۷۸۵ میلیون دلار هزینه؛ شامل یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار انرژی و ۳۳۵ میلیون دلار نیروی کار صرفه جویی شود.

هزینه عبور از این پل برای وسائل نقلیه‌ای که از بخش اروپایی استانبول به بخش آسیایی می‌روند، ۹.۹ لیر ترکیه برای خودروهای سبک ۹.۹۰ لیره ترکی و ۱۳.۲۰ لیر ترکیه برای کامیون ها تعیین شده است، اما عبور از بخش آسیایی به بخش اروپایی مجانی است.

نرخ تردد از بزرگراه و مسیرهای مربوط به پل مذکور همچنین برای هر کیلومتر، ۸ سنت مشخص شده و تا دوم ژانویه ۲۰۱۷ ثابت خواهد بود. عبور از این پل که به منظور حل مشکل ترافیک و تردد آسان بین بخش آسیایی و اروپایی استانبول طی ۲۷ ماه ساخته شده است، برای وسائل نقلیه سنگین اجباری خواهد بود.

با دیگران به اشتراک بگذارید: