مصافی که حسن یزدانی جوانمردانه با حریف روس جنگید

نگام، ورزشی – رئیس کمیته پزشکی اتحادیه جهانی کشتی، گفت: حسن یزدانی همچون یک جوانمرد در فینال بازی‌های المپیک ظاهر شد و بارها با بردباری به حریف روس اجازه درمان داد.

بابک شادگان پزشک ایرانی حاضر در رقابتهای کشتی بازیهای المپیک ریو با بیان این مطلب، افزود: رقابتهای کشتی این دوره از مسابقات المپیک از اتفاقات و موارد متعددی از آسیبهای پزشکی برخوردار بود که خوشبختانه همگی به خیر گذشتند. آسیب ها گرچه متعدد بود اما شدید و بحرانی نبود و غالبا با اقدامات پزشکی مهیا شده در مجموعه ورزشی و محل رقابتها درمان و کنترل شدند.

وی ادامه داد: شاید مهمترین و تاثیرگذارترین آسیب بر روند مسابقات، زخم و خونریزی شدید صورت گدویف در فینال ورن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد برابر حسن یزدانی بود. حریف روس در اواخر مسابقه نیمه نهایی با حریف آذربایجانی دچار پارگی از ناحیه ابرو شد که به سختی آنرا کنترل کردیم. با توجه به شدت و محل  پارگی، درمان زخم و پیشگیری از خونریزی‌های بعدی نیازمند ترمیم و بخیه کردن زخم و سپس پوشش مناسب آن بود.

رئیس کمیته پزشکی اتحادیه جهانی کشتی افزود: امکان خونریزی مجدد و تاثیر آن بر روند کشتی فینال از دغدغه‌های من به عنوان مسئول پزشکی مسابقات بود. به همین جهت در فاصله استراحت بعد از رقابتهای نیمه نهایی ضمن در میان گذاشتن موضوع با رییس کمیته داوران اتحادیه جهانی، شخصا به سرپرست و سرمربی تیم کشتی آزاد روسیه مراجعه و درخواست کردم اجازه دهند تا با انتقال گدویف به کلینیک محل مسابقات نسبت به درمان کامل زخم اقدام شود اما آنها گفتند درمان توسط پزشک تیم روسیه در حال انجام است و اطمینان دادند که درمان به بهترین نحو انجام خواهد شد.

شادگان تاکید کرد: ساعاتی بعد به جهت اطمینان بیشتر مجددا به محل استقرار تیم روسیه رفتم و از وضعیت گدویف پرس و جو کردم که تدیف گفت زخم به خوبی ترمیم و بانداژ شده است. با شروع کشتی فینال با یزدانی، اما در لحظات ابتدایی کشتی و در اولین برخورد، خونریزی از محل زخم مجددا شروع شد و با وجود استفاده از داروهای موضعی کنترل کننده خونریزی و استفاده از متدهای متفاوت بانداژ٫ خونریزی از محل زخم با شدت بیشتر تکرار شد.

وی تصریح کرد: در تایم دوم و در شرایطی که کمتر از ۲ دقیقه از زمان کشتی باقی مانده و مسابقه مجددا متوقف شده بود به داور و سپس به رییس تشک گفتم خونریزی ادامه خواهد داشت و به نظر من بهتر است به جهت حفظ سلامت کشتی گیر مصدوم رقابت متوقف شود.

با دیگران به اشتراک بگذارید: