پیکر داود رشیدی تشییع شد

نگام، فرهنگ و هنر- مراسم تشییع پیکر داود رشیدی (بازیگر سینما؛ تئاتر و تلویزیون) صبح امروز یکشنبه ۷ شهریور از مقابل تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش ایلنا مراسم تشییع پیکر داود رشیدی از ساعت ۹ صبح از مقابل تالار وحدت آغاز شد. در این مراسم جمع زیادی از هنرمندان، مدیران فرهنگی، خبرنگاران، خانواده مرحوم رشیدی و  مردم علاقه‌مند حضور داشتند  و علی نصیریان، داریوش فرهنگ، جمشید مشایخی، علی مراد خانی، حجت‌الله ایوبی، احترام برومند و لیلی رشیدی درباره داود رشیدی صحبت کردند.

جمعیت زیادی ساعت‌ها قبل از آغاز مراسم؛ در مقابل تالار وحدت حضور پیدا کرده بود. جمع زیادی از بازیگران سینما، تئاتر و تلویزیون و دوستان مرحوم داود رشیدی و همچنین برخی مدیران فرهنگی و هنری نیز در این مراسم حضور داشتند.

جمشید مشایخی، داریوش اسدزاده، لیلا حاتمی، داود گنجه‌ای، محمد سریر، زری خوشکام، بهمن فرمان‌آرا، خسرو سینایی، رضا کیانیان، بیژن امکانیان، سیروس الوند، هادی مرزبان، پرویز پورحسینی، قطب‌الدین صادقی، الهام کردا، علی دهکردی، احمد مسجدجامعی، مرتضی کاظمی، عبدالحسین مختاباد، عبدالرضا اکبری، داریوش ارجمند، غلامرضا موسوی، داریوش فرهنگ، پرستو گلستانی، حبیب دهقان‌نسب، حبیب رضایی، لیلی گلستان، جعفر پناهی، علیرضا خمسه، افسانه چهره‌آزاد، پرستو صالحی، ویشکا آسایش، پانته آپناهی‌ها و سعید اسدی از چهره‌های حاضر در مراسم تشییع داود رشیدی بودند.

هر لحظه بر ازدحام جمعیت افزوده می‌شد. خیابان‌های فرعی اطراف تالار وحدت محل تجمع علاقمندانی‌ بود که در مراسم تشییع پیکر بازیگر محبوب‌شان حضور یافته‌ بودند.

اولین سخنران این مراسم امین تارخ بود که ابتدا از حضور دوستان؛ هنرمندان و علاقمندان به داود رشیدی تشکر کرد. سپس دل‌نوشته کوتاهش را با این مضمون خواند که: به راستی زندگی ترکیبی از جشن و عزاست. جشن جایزه گرفتن و عزای رفتن امثال کیارستمی و رشیدی. در هیچ مقطعی از تاریخ سینمای ایران؛ این حجم اتفاقات خوش و ناخوش وجود نداشته اما تا شیرینی جشن را نفهمیم تلخی عزا را درک نمی‌کنیم. داود رشیدی رفت و غم از دست دادنش سخت و جانگداز بود. او همه چیز را خوب دید و غمی در دل داشت و طنین صدایش همیشه هست و بازیگران صدای سینمای ایران خود را مدیون رشیدی می‌دانند.

تارخ با تسلیت به احترام برومند و خانواده رشیدی گفت: این خانواده خوشبخت بودند و بخش زیادی از این خوشبختی مرهون زحمات احترام برومند است.

علی نصیریان دیگر هنرمند حاضر در مراسم؛ درحالی‌که به شدت ناراحت بود و گریه می‌کرد؛ پشت تریبون حاضر شد و گفت: داود! من هرگز نمی‌خواستم بیایم به این تالار برای بدرقه تو در سفر آخرت. من می‌خواستم با تو روی صحنه باشم. داود رشیدی یکی از ستون‌های اصلی تاتر جدید در ایران است که کار خود را از دهه سی شروع کردند و تاتر مدرن را او به ایران آورد. داود ازجمله کسانی بود که تئاتر را از غرب آموخت. داود رشیدی بسیار معاصر و امروزی بود. او در انتخاب متن بسیار متفاوت؛ معاصر و امروزی بود و از کسانی بود که ساموئل بکت را معرفی کرد. داود رشیدی و بهمن فرسی ازجمله کسانی بودند که هوای تازه به تئاتر ایران آوردند.

نصیریان گفت: داود رشیدی بازیگر خوبی بود و آموزش را بسیار دوست داشت. او شاگردان خوبی تربیت کرد. او تلاشگر بود و یکی از ستون‌های توسعه تئاتر در ایران. نگاه تازه و کارگردانی او تازه بود. رشیدی به فرهنگ و هنر این سرزمین بی‌مزد و منت خدمت کرد.

جمشید مشایخی هم‌بازی دیرین رشیدی نیز طی سخنانی گفت: چرا زمانی که عزیزی در بین ما هست درباره او حرف نمی‌زنیم و اصلا او را نمی‌بینیم اما وقتی فوت می‌کند درباره او حرف می‌زنیم. زمانی که رشیدی بیمار بود؛ چرا حالی از وی نپرسیدیم؟ زمانی که رشیدی بیمار بود؛ همسر و خانواده‌اش زحمت و زجر زیادی کشیدند. رشیدی کارهای زیادی برای تئاتر و سینمای ایران کرد. من این غم را تسلیت می‌گویم و امیدوارم قبل از آن‌که کسی از دنیا برود درباره او صحبت کنیم.

علی مرادخانی که به نمایندگی از ارشاد و معاونت هنری در مراسم حاضر شده بود نیز گفت: خدا بزرگی را به همه نمی‌دهد. شرایطی که داود رشیدی در تئاتر ایجاد کرد اجر زیادی دارد و پاداش این اجر را امروز در استقبال مردم می‌بینیم. ما امروز برای بدرقه او دعا می‌کنیم و از خدا می‌خواهیم روح رشیدی بزرگ را با اولیایش محشور کند.

این مراسم با حضور علی عسکری (رئیس سازمان صداوسیما) ادامه یافت.

حجت الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی) که در مراسم حاضر بود نیز گفت: همه کسانی که امروز حضور دارید و همه هنرمندان ما قدر شما را می‌دانیم زیرا معتقدیم شما ایران را بزرگ کردید. آقای رشیدی! هر جوانی که در ایران می‌درخشد مرهون شماست و امروز همه ایران داغدار شماست. اگر هنرمدان نبودند ما نمی‌دانیم که از ایران و فرهنگ ایران چه باقی می‌ماند. ما امروز با غم و درد؛ داود رشیدی را به خاک می‌سپاریم.

احترام برومند (همسر داود رشیدی) نیز با تشکر از مشایعت‌کنندگان این هنرمند گفت: همه به ما محبت کردند. از دولتی و غیردولتی تا خبرنگاران و مردم. مردم ما آن‌قدر خوب هستند که دولتمردان هم تحت تاثیر آن‌ها قرار می‌گیرند. همه به داود رشیدی محبت داشتند. من بدون داود رشیدی هیچ بوده و هستم. من از همه تشکر می‌کنم ولی از سیدمحمد خاتمی بیش‌تر. ایشان به منزل ما آمدند. من از پیام همه نیز تشکر می‌کنم و از پیام سیدمحمد خاتمی بیش‌تر زیرا این پیام جایی منتشر نشده است.

لیلی رشیدی نیز ضمن تشکر از همه مردم در ادامه پیام تسلیت سیدمحمد خاتمی برای درگذشت داود رشیدی را خواند که با تشویق حاضران در مراسم همراه بود.

در این پیام آمده است: درگذشت تاسف‌بار هنرمند گرانقدر و والامنش پیشکسوت ارجمند هنر سینما و نمایش جناب آقای داود رشیدی را به همه اصحاب فرهنگ و هنر و دوستداران فراوان آن فقید سعید و به بستگان و خانواده محترم او به خصوص به بانوی بالاقدر سرکار خانم برومند؛ همسر و به هنرمند گرامی سرکار خانم لیلی رشیدی و به جناب آقای فرهاد رشیدی؛ فرزندان برومند ایشان صمیمانه تسلیت می‌گویم و از پیشگاه حضرت پروردگار برای آن عزیز، آمرزش و شادروانی و برای بازماندگان معزز، تندرستی؛ شکیبایی و پاداش نیکو مسئلت می‌کنم. روان آن گرامی شاد و یادش گرامی باد.

در پایان مراسم؛ حجت‌الاسلام محمود دعایی بر پیکر این هنرمند نماز خوانده و سپس هنرمند درگذشته سینما و تئاتر و تلویزیون به بهشت زهرا (س) برای خاکسپاری منتقل شد.

rashidi-negaam2

rashidi-negaam33

rashidi-negaam4

rashidi-negaam3

rashidi-negaam8

rashidi-negaam10

rashidi-negaam32

rashidi-negaam5

rashidi-negaam12

rashidi-negaam31

rashidi-negaam30

rashidi-negaam34

rashidi-negaam6

rashidi-negaam7

rashidi-negaam9

rashidi-negaam11

rashidi-negaam15

rashidi-negaam17

rashidi-negaam16

rashidi-negaam18

rashidi-negaam20

rashidi-negaam22

rashidi-negaam23

rashidi-negaam25

rashidi-negaam21

rashidi-negaam24

rashidi-negaam26

rashidi-negaam27

rashidi-negaam28

rashidi-negaam29

rashidi-negaam13

rashidi-negaam14

rashidi-negaam19

 

با دیگران به اشتراک بگذارید: