«اگر دولت کاری جز برجام یا طرح تحول سلامت نکرده بود، برای دستاورد سه ساله کافی بود»

نگام ، سیاسی _ حسن روحانی مشکل حقوق های نجومی را صرفا مربوط به قوه مجریه ندانست و با «سراسری» خواندن این مشکل، رفع این مشکل را نیازمند «اصلاح بنیادی سیستم» دانست.

او که در «جشنواره شهید رجایی» صحبت می کرد، درباره نوع برخورد دولت با مساله حقوق های نجومی گفت: «دولت در برخورد با فساد به ریشه ها می پردازد و در بحث حقوق‌های نامتعارف نیز دولت به ریشه‌ها پرداخت تا ضمن قانونی شفاف، مقام  ذی‌نفع نتواند تصمیم‌گیر باشد و دستگاه‌های نظارتی نیز نظارت لازم را به عمل آورند.»

او برخورد قضایی و امنیتی با خاطیان در زمینه مسئله حقوق های نجومی را رد کرد و گفت: «با بگیر و بند و اینها فساد حل نمی‌شود، باید با ریشه‌های فساد برخورد کنیم. اگر کسی جایی حقوق غیرعادلانه گرفته است، فکر نکنیم باید در قوه قضائیه صف درست کنیم و چوب و شلاق بیاوریم! اول از چوبه‌ دار شروع می‌کنیم بعد پایین میاییم درحالیکه باید قانون را درست کنیم.»

به نظر می رسد این بخش از سخنان حسن روحانی تعریضی به سخنان دو روز پیش محسنی اژه ای بود که از ورود قوه قضاییه به مساله حقوق های نجومی و احتمال بازداشت افراد نزدیک به دولت سخن گفته بود. پیش از این آیت الله خامنه ای نیز از قوه قضاییه خواسته بود به این مساله ورود پیدا کند.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود برجام و طرح تحول سلامت را دو «دستاورد بزرگ» دولت دانست و تاکید کرد که اگر دولت کاری جز این دو نکرده بود، برای دستاورد سه ساله کافی بود.

او انتقاد از برجام را «کفران نعمت» دانست و افزود: « مگر می‌شود انسان در برابر خدمت عده‌ای مخلص شکرگزار نباشد؟ امروز دیوارهای تحریم خراب شده و شرایط بانکی و مالی سرمایه‌گذاری، صادرات و واردات کالا و خدمات سهل و آسان‌تر شده است. اگر ۱۰۰ مشکل وجود داشت امروز ۹۰ تای آن حل شده است.»

او در تمجید از طرح تحول سلامت نیز، این طرح را «ضامن عزت مردم» برشمرد و گفت: « اکنون مردم با هزینه کمتر، عزت و احترام بیشتر، زمان کوتاه‌تر و بدون زحمت، خدمات درمانی و پزشکی دریافت می‌کنند که این کاری بسیار عظیم و بزرگ است. در طول مدت اجرای این طرح ۱۶.۳ میلیون نفر از مزایای طرح تحول سلامت بهره بردند که این به معنای همه خانوارهای ایرانی است.»

با دیگران به اشتراک بگذارید: