بورکینی، دمکراسی را تهدید نمی کند

نگام ، سرویس گفتگو _ بورکینی یا لباس اسلامی شنا برای زنان، تمام بدن را می پوشاند و از ترکیب دو واژه برقع و بیکینی ساخته شده. در نوعی از دمکراسی که جامعه امروز فرانسه بر پایه آن بنا شده، مذهب به حوزه شخصی افراد مربوط و محدود است و استفاده از نمادهای مذهبی در اماکن عمومی ممنوع است. فرهنگی که در همسایگی این کشور در بلژیک و بخشی از سوئیس، در مستعمرات آن نظیر الجزایر و حتی در ترکیه کمال آتاتورک هم رواج داشته و برخی از آن به لائیسیته فرانسوی نام می برند.


البته گفته شده همواره بر سر تعریف محدوده اماکن عمومی و یا تعریف نماد مروج مذهب، بحثهایی وجود داشته و در برخی موارد نظیر استفاده زنان مسلمان از برقع یا همان نقاب صورت که در سالهای اخیر سبب جنجالهایی در این کشور شد، جدا از بحث فرهنگی، الزامات امنیتی مطرح شد و پلیس معتقد بود با وجود برقع کنترل افراد در اماکن عمومی و شناسایی مجرمان و تأمین امنیت از طریق دوربینهای شهری دشوار و در مواردی غیر ممکن می شود. این روزها که دادگاه عالی فرانسه به لغو ممنوعیت بورکینی رأی داده، بخش بزرگی از جامعه فرانسه با آن مخالف است و دستکم چهار شهردار در این کشور اعلام کرده اند که پوشیدن بورکینی در سواحل شهر آنها همچنان ممنوع است. این مخالفتها دلایل مختلفی دارد که از آن دلایل امنیتی است، نه از جنس آنچه درباره برقع وجود داشت بلکه امنیت استراتژیک. از دید بسیاری امروز با توجه به رشد اسلامگرایی و ظهور گروههای افراطی که به استفاده از تکنولوژی ارتباطات هم مسلط هستند، بورکینی به عنوان یک ابزار و سلاح ایدئولوژیک علیه تمدن غرب و به تعبیری تمدن بشر به کار گرفته می شود، بنابراین باید ممنوع شود. از سوی دیگر بسیاری از شهروندان فرانسوی احساس می کنند که فرهنگ بومی کشورشان در معرض تهدید و تهاجم قرار گرفته و سکولاریسم رفته رفته رنگ می بازد. این نگرانی نمود واقعی هم داشته و آن شرکت جوانان مسلمان محلات حومه پاریس در جریان حملات تروریستی گروه داعش به فرانسه است.


وبسایت خبری نگام از “سعید پیوندی” استاد جامعه شناسی سیاسی در پاریس پرسیده آیا فرستادن دین به حوزه خصوصی آن را از دسترس و کنترل دولت خارج کرده و یا افراط گرایی مسلمانان فرانسه واکنشی به همین محدودیت است؟ همچنین در مورد چرایی و تناقض خواست اجرای آداب و سنن اسلامی توسط مسلمانانی که از کشورهای اسلامی به غرب گریخته و یا مهاجرت کرده اند، صحبت کرده ایم و البته شیوه معکوس برخورد با مذهب که در بریتانیا اجرا می شود و نتایج آن را نیز با دکتر پیوندی که معتقد است هر دو مسیر مشکلاتی دارد و بورکینی خطرساز نیست، بررسی کرده ایم که در سی دقیقه پیش رو تماشا می کنید.

 

 

 

 

با دیگران به اشتراک بگذارید: