نگرانی کارگران «نورد لوله اهواز » از تهدید امنیت شغلی

نگام، کارگری – به دلیل کاهش فعالیت تولیدی کارخانه نورد لوله اهواز در شش ماه گذشته، حدود ۷۰۰کارگر این کارخانه سازنده انواع ورق گرم فولادی و لوله‌های گالوانیزه بابت امنیت شغلی خود احساس نگرانی می‌کنند.

به گزارش ایلنا، کارگران این کارخانه در تماس با ایلنا گفتند فعالیت روزمره کارخانه که در زمینه تولید انواع ورق گرم فولادی و لوله‌های گالوانیزه فعالیت دارد از فروردین ماه سال جاری به بهانه مشکلات مالی به حداقل رسیده است.

آنان با بیان اینکه هم اکنون کارگران این کارخانه از وضعیت موجود رضایت ندارند، در ادامه گفتند: کاهش تولیدات این کارخانه تهدیدی بر امنیت شغلی کارگران قرادادی کارخانه شده بطوریکه از تیر ماه سال ۹۳ تا هم اکنون تعداد کارگران این کارخانه از هزارو ۱۰۰ نفر به ۷۰۰ نفر تقلیل یافته است.

منابع کارگری می‌گویند علارغم موارد ذکر شده کارگران شاغل در این کارخانه دو ماه (تیر ومرداد) حقوقشان را دریافت نکرده‌اند و بیمه تامین اجتماعی آنان نیز دچار مشکلاتی است.

به گفته کارگران این کارخانه پیش از این مطالبات معوقه آنان سه ماه بوده که کارفرما در تاریخ ۲۵ مرداد ماه دستمزد خرداد ماه کارگران را یکجا پرداخت کرد ه است.

به ادعای آنان مدیریت و مالکیت کارخانه نورد لوله اهواز در سال ۹۳ به بخش خصوصی واگذار شد و مسئله به تاخیر افتادن مطالبات این کارگران از زمانی آغاز شد که مدیریت جدید با مسئله کمبود نقدینگی روبرو شد.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود جدا از وضعیت پیش آمده، کارگرانی که به مرور از آبان ماه سال گذشته با استفاده از مزایای قانون مشاغل سخت وزیان آور امکان بازنشستگی دارند به دلیل پرداخت نشدن سهم ۴ درصدی کارفرما به تامین اجتماعی نمی توانند بازنشسته شوند. همچنین کارگرانی که پیش از این بازنشسته شده اند هنوز نتوانسته اند سنوات پایان خدمت خود را از کارفرما وصول کنند.

کارگران نورد لوله اهواز در ادامه درباره نگرانی های اخیر خود می‌گویند طی هفته های گذشته کارفرما برای جلوگیری از اعتراضات احتمالی کارگران از حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر از کارگران تعهد نامه کتبی گرفته است که این روند تا به امروز ادامه دارد.

به ادعای آنان در عین حال کارفرما قصد دارد به بهانه جلوگیری از اعتراضات احتمالی کارگران، در کارخانه نورد لوله اهواز کمیته انظباطی تشکیل دهد در این زمینه اسامی چند نفر از کارگران را برای تشکیل کمیته انظباطی به اداره کار معرفی کرده است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: