سخنان رجب طیب اردغان در آستانه اجلاس عالی گروه ۲۰

نگام ، بین الملل _ اردوغان که بمنظور شرکت در اجلاس عالی گروه ۲۰ متشکل از ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در شهر هانگزو در چین بسر می برد، با تلویزیون چین مصاحبه ای انجام داد.
به گزارش ت ر ت فارسی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام داشت، گروه ۲۰ باید امکانات خود را در زمینه کاهش دادن بیکاری و فقر و نداری در جهان فشرده تر سازد.

اردوغان که بمنظور شرکت در اجلاس عالی گروه ۲۰ متشکل از ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در شهر هانگزو در چین بسر می برد، با تلویزیون چین مصاحبه ای انجام داد.

اردوغان ضمن یادآوری اینکه، ترکیه سال گذشته ریاست ادواری گروه ۲۰ را به چین واگذار کرد، اظهار داشت، اجلاس قبلی گروه ۲۰ در آنتالیا بسیار موفقیت آمیز بوده و تصور می کنم که اجلاس امسال با سرپرستی چین نیز به توسعه سازمان یاری خواهد کرد.

اردوغان به دستور کار اجلاس روسای حکومت و دولتهای کشورهای عضو گروه ۲۰ اشاره کرده و ضمن جلب دقت به دو موضوع مهم از نظر ترکیه ، اظهار داشت، استخدام زنان و جوانان، بحران مهاجرین که تهدید جهانی تشکیل می دهد و تروریزم جزو موضوعاتی هستند که در میز مذاکرات مطرح خواهند شد.

رئیس جمهور با تاکید براینکه، یکی از مفاد دستور کار اجلاس دربرگیرندگی می باشد، تصریح کرد، اقتصاد چین بزرگ بوده و به سرعت رشد می کند، فقط باید دربرگیرنده باشد، بدین ترتیب آینده درخشانی برای ملت خود تامین خواهد کرد.

اردوغان به نقش چین در اداره اقتصاد جهانی اشاره کرده و گفت، چین صاحب ۳ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار اندوخته ارزی، ۳ تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار حجم تجاری و ۵ میلیارد دلار مازاد تجاری بوده و این ارقام برای اقتصاد یک کشور فوق العاده می باشد.

اردوغان ابراز داشت، چین بعد از امریکا دومین اقتصاد بزرگ جهان بوده و با تکنولوژِی ارتباطات و زیبر ساخت برای آینده امید می دهد.

رئیس جمهور به انتظارات از اجلاس نیز اشاره کرده و گفت، تصور می کنم گروه ۲۰ باید به به فعالیتهای خود در رابطه با کاهش دادن بیکاری و فقر و نداری در جهان افزایش بدهد. بدین ترتیب اقتصادش هر چه بهتر شده و مرفه تر خواهد شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: