اراده آنکارا و تهران برای حل بحران های منطقه ای

نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد؛ با حسن روحانی همتای ایرانی خود در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و در باره روابط دو جانبه و موضوعات منطقه ای گفتگو کرد.

این دیدار بدون حضور خبرنگاران و به مدت ۴۰ دقیقه به طول انجامید.

به گزارش خبرگزاری آناتولی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، اردوغان در این دیدار، با قدردانی از موضع گیری ایران در برابر کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ترکیه، گفت: اطمینان داریم که ایران در ادامه این روند، حمایتش را از ترکیه قطع نخواهد کرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین تنها برنده اختلاف و ناامنی های منطقه را دشمنان جهان اسلام دانست و با بیان اینکه دیگران قادر به حل مشکلات منطقه نیستند، اظهارداشت: ایران و ترکیه دو کشور اسلامی و بزرگ منطقه هستند و با همکاری هم می توانند در روند مبارزه با بحران ها و ایجاد ثبات در منطقه و از جمله سوریه و عراق نقش تعیین کننده ای داشته باشند.

در ادامه این دیدار، حسن روحانی نیز با تاکید بر اهمیت تقویت روابط دوجانبه ایران و ترکیه، ادامه داد: دولت و ملت ترکیه را برادر خود می دانیم و اراده تهران، تقویت روابط با آنکارا در تمامی زمینه ها است.

روحانی همچنین به کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه در ترکیه اشاره کردو و افزود: وقوع ناامنی و کودتا علیه دولتی که در ترکیه با رای مردم حاکمیت دارد برای ما بسیار ناراحت کننده بود و ایران از همان لحظات نخست، تمام امکانات خود را برای برقراری ثبات و امنیت در ترکیه به کار گرفت.

وی با بیان اینکه کودتا در ترکیه را در ادامه سلسله حوادثی می بینیم که برخی قدرت ها علیه منطقه ما طراحی کرده اند، گفت: تردیدی نداریم که با تلاش مشترک می توانیم جلوی مسیری را که دشمن علیه ما طراحی کرده است، سد کنیم.

رئیس جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان خود، به موضوع تروریسم و خطرات آن برای منطقه و جهان پرداخت و اظهارداشت: تروریسم تهدیدی علیه همه ما است و نقش دو کشور در مبارزه با تروریسم و ناامنی در منطقه به ویژه در سوریه و عراق اهمیت دارد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: