ملت ما به طالبان قدرت به زور سلاح درس بزرگی دادند

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه گفت ملت ما در شب کودتای نافرجام ۱۵ جولای نه تنها به کانون‌های فتنه در کشورمان که به تمام کسانی که در جهان قصد تصاحب قدرت به زور سلاح دارند، درس بزرگی دادند.
به گزارش آناتولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جمع سازمان های مردم نهاد ترک در آمریکا طی سخنانی با یادآوری حوادث کودتای نافرجام ۱۵ جولای گفت: ملت من در آن شب عرصه را بر کودتاگران تنگ کرده و نشان دادند که دموکراسی و اراده خود را تسلیم کسی نخواهند کرد.

وی افزود: در آن شب کودتاگران به سلاح، تانک و جنگنده اف ۱۶ خود تکیه کردند اما ملت من به ایمان خود تکیه کرده و گفت اگر شما سلاح دارید، ما نیز ایمان داریم و به بهای تکه تکه شدن جسم خود از دموکراسی صیانت به عمل آورد.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه به شمار کشته ها و مجروحان کودتای ۱۵ جولای اشاره کرد و گفت: ما در این کودتا ۲۴۱ شهید دادیم و ۲۱۹۴ نفر نیز زخمی شدند.

اردوغان افزود: عناصر گروه تروریستی فتو در آمریکا بویژه در کنگره علیه کشورمان سیاه‌نمایی کردند. آنجا به عناصر فتو اجازه سخن می دهند. اگر ما به یک دشمن آمریکا در مجلسمان اجازه سخنرانی دهیم واکنش آمریکا چگونه خواهد بود، بعید است که از این موضوع رضایت داشته باشند.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: ملت غیور کشورمان در شب کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه نه تنها درس بزرگی به کانون‌های فتنه در کشورمان دادند بلکه به تمام کسانی که در جهان قصد دارند با استفاده از خشونت و سلاح قدرت کسب کنند درس بزرگی دادند.

اردوغان ادامه داد: به ما می‌گویند که “احساسات ضد آمریکایی” در ترکیه افزایش یافته است. اما این تصمیم ملت من است. چرا؟ زیرا که در شرایط کنونی اگر همه‌پرسی در این مورد در کشورم انجام شود، باور دارم که ۹۰ در صد مردم خواهند گفت که ‘محبت و دوستی ما نسبت به آمریکا به دلیل حفظ و حمایت این کشور از سرکرده فرقه خشن و تروریستی فتو کاهش یافته است’.

وی با اشاره به اقدام اخیر آمریکا در کوبانی اظهار داشت: “سه روز پیش آمریکا با یک فروند هواپیما برای گروه‌های مستقر در کوبانی سلاح و مهمات ارسال کرد. من دیروز در دیدار خود با بایدن (معاون رئیس جمهور آمریکا) این مساله را مطرح کردم و پرسیدم آیا از این موضوع خبر دارید یا نه؟ ایشان گفت نه. من گفتم؛ ولی من در جریان هستم. بیش از این نیز سه هواپیما پر از سلاح به کوبانی ارسال شد که نیمی از آن به دست داعش افتاد و مابقی به پ.ی.د رسید. در این میان یک واقعیت تلخ وجود دارد؛ بنابراین ما باید با درایت کامل برای حل مشکلات منطقه با آمریکا دست در دست هم داده و آنها را رفع کنیم.

با دیگران به اشتراک بگذارید: