تنها راه لغو داماتو، تغییر رفتار جمهوری اسلامی است

نگام ، بین الملل _ قانون داماتو در ۱۹۹۶ یعنی دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون از حزب دمکرات ایالات متحده توسط یک سناتور جمهوری خواه مطرح و به تصویب نمایندگان این کشور رسید. بر اساس این قانون هر شرکت تجاری که بیش از چهل میلیون دلار در صنایع ایران سرمایه گذاری کند، مشمول تحریم و مجازات دولت آمریکا قرار خواهد گرفت.

مدت زمان این قانون بیست سال تعیین شده بود که در پایان ریاست جمهوری دولت باراک اوباما یعنی تنها بیست روز مانده به پایان این دولت، تاریخ انقضاء این قانون نیز به سر می رسد. حالا نمایندگان جمهوری خواه در تلاش هستند تا داماتو را برای مدت ده سال دیگر تمدید کنند. در این میان کاخ سفید این کار را در شرایط فعلی برای برجام مضر دانسته و خواستار تعویق آن شده است. همزمان اما نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یعنی خانم هیلاری کلینتون یکصدا با حزب جمهوری خواه از تمدید قانون داماتو حمایت می کند.

این گروه که خانم کلینتون هم به استدلال آنها پیوسته می گویند علی رغم برجام نشانه ای از تغییر رفتار جمهوری اسلامی در منطقه و جهان به چشم نمی خورد و بنابراین لازم است که اهرمهای فشار حفظ شود و حتی افزایش پیدا کند. بر اساس گفته ها به نظر می آید که این قانون تمدید خواهد شد اما مسئله این است آقای اوباما در مدت کوتاه باقیمانده از دوره ریاست جمهوری خود زیر بار تمدید آن می رود و یا این کار به دولت بعدی موکول می شود؟ اتفاقی که مشخص نیست ضرر آن برای برجام چقدر باشد و آیا قراداد هسته ای ایران و شش قدرت جهانی را به خطر خواهد انداخت؟

تا اینجای کار جز یک بار که آیت الله خامنه ای در پاسخ غیر مستقیم به دونالد ترامپ که گفته بود اگر من رئیس جمهور شوم برجام را پاره می کنم، گفت اگر آنها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می زنیم، از سوی ایران هیچ عزم و نشانه ای برای زسر پا گذاشتن توافق اتمی به چشم نمی خورد. البته همواره لفاظی ها ادامه دارد و به عنوان مثال تندروها در کشور دائمأ از بد عهدی آمریکا می گویند. ادعایی که هیچ مصداق مشخصی برای آن بیان نمی شود و معلوم نیست که مصرف داخلی دارد و یا انتظارات خاص و فرا برجامی از دولت آمریکا را دنبال می کند.

موضوع دیگری که آینده ایران را با تحریمهای احتمالی بیشتر و حتی مخاطره برجام روبرو می کند این است که اگر هیلاری کلینتون به کاخ سفید راه پیدا کند فشار بیشتر و حتی تحریمهای حقوق بشری ایران را دنبال خواهد کرد. سیاستی که از سویی می تواند بهم خوردن توافق هسته ای را در پی داشته و باشد و از سوی و در حالت خوشبینانه اش مانند بحران اتمی ایران به پای میز مذاکره و معامله بر سر حقوق بشر بکشاند.

همچنین با پایان یافتن دوره شش ساله گزارشگری ویژه حقوق بشر ایران توسط احمد شهید و واگذاری این جایگاه به یک زن حقوقدان مسلمان پاکستانی که سابقه حقوق بشری پر و پیمانی دارد، باید دید آیا حمهوری اسلامی سیاست خود در قبال گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد را تغییرخواهد داد و یا همانند شش سال گذشته نماینده ویژه این نهاد بین المللی را دروغگو و جاسوس می خواند و از ورود او به کشور و همکاری امتناع می کند.
وبسایت خبری نگام در گفت و گو با “حسن هاشمیان” تحلیلگر سیاسی مقیم واشنگتن به این مباحث پرداخته که در ادامه می خوانید.
*آقای داماتو سناتور جمهوری خواه ایتالیایی الاصل کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۶طرح داماتو را ارائه داد که ایران و لیبی را شامل می شد.
*قذافی با باز کردن دروازه های کشورش به روی غرب از تحریم داماتو خارج شد.
*ساختارهای جامعه لیبی به سقوط قذافی منجر شد نه بازگشایی دروازه های کشور به روی غرب.
*جمهوری اسلامی اگر سرکوب در داخل، تنش آفرینی در منطقه و جدال با غرب را ادامه دهد، طبیعتأ سرنوشتی بهتر از حکومت قذافی در انتظارش نیست.
*اجرای کامل برجام می تواند رهیافتی باشد که جامعه ایران را از سرنوشتی مشابه لیبی دور کند.
*قانون داماتو آخر دسامبر منقضی می شود و بیست روز بعد دولت عوض می شود و این فاصله هم روزهای تعطیل است و بنابراین آقای اوباما برای جلوگیری از تمدید داماتو فرصتی ندارد.
*در بین دمکراتها، خانم کلینتون برای حمایت از تمدید قانون داماتو تنها نیست.
*رفتار داخلی، منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی بعلاوه پرخاشگری خامنه ای و ضعف دولت روحانی همه دست به دست هم داده که اکثریت دو حزب دمکرات و جمهوری خواه به این نتیجه برسند که قانون داماتو باید تمدید شود.
*در هیچ زمینه داخلی و خارجی شاخصی به چشم نمی خورد که بر اساس آن بتوان گفت رفتار جمهوری اسلامی تغییر کرده است.
*آزمایشهای موشکی سپاه پاسداران توافقنامه برجام را متزلزل می کند.
*موشکهای حوثی ها و حزب الله لبنان ساخت ایران است.
*در برجام مقرر شد تحریمهای نفتی برداشته شود که برداشته شد و حساب تحریمهای بانکی که آمریکا وضع کرده از برجام جداست.
*تندروهای ایران به خوبی می دانند که تنها راه بازگشت از مجازات تحریم، همین راهی است که دولت روحانی طی کرد.
*آقای خامنه ای انتظار دارد که دول غربی به دخالتهایش در منطقه مشروعیت ببخشند.
*تحریم بانکی حزب الله توسط آمریکا حسن نصرالله را حسابی به دردسر انداخته.
*آمریکا بانک مرکزی یمن را از کنترل حوثی ها خارج کرد.
*آقای خامنه ای تصور می کند تمام سازمانهای حقوق بشری که زیر نظر سازمان ملل متحد کار می کنند آمریکایی یا اسرائیلی هستند.
*حشدالشعبی دستکمی از داعش ندارد.
*اصطلاح توافق برد-برد در مورد منطقه قابل تکرار نیست.
*در توافق اتمی ایران و غرب، جمهوری اسلامی ناچار شد از خطوط قرمز سابق خود عدول کند.
*روسیه، بشار اسد را خط قرمز خود نمی داند.
*بر اساس گزارش مفصل روزنامه بریتانیایی دیلی میل، از آغاز جنگ سوریه تا امروز ایران بیش از صد میلیارد دلار برای بقاء حکومت اسد هزینه کرده است.
*در حلب حرم وجود ندارد که ایران به جنگجویانش می گوید مدافع حرم.
*حتی شرکتهای چینی هم از نفوذ قانون داماتو می ترسد.
*ترامپ ممکن است برجام را کلأ زیر سوال ببرد.
*هدف نامه احمدی نژاد به اوباما، هیاهوی داخلی است.
*آقای احمد شهید واقعیتهای ایران را انعکاس می داد و با مسئولان جمهوری اسلامی هم خیلی صادقانه برخورد می کرد اما جواب مثبت نمی گرفت.
*خانم عاصمه جهانگیر سابقه طولانی حقوق بشری دارد و تهمت زدن به او دشوار تر است.
*هدف از برچسب زدن به اقلیتها و اعدام آنها ایجاد رعب و وحشت است تا کسی جرأت پیدا نکند در برابر ظلم و فساد و بی عدالتی جمهوری اسلامی حرفی بزند.
**********
اسلام کریموف: دکتاتور ازبکستان بود که از دنیا رفت و جانشین او از طریق پارلمان این کشور تعیین می شود. این اتفاق باعث ایجاد اصلاحاتی در ازبکستان می شود و جغرافیای استبداد را در منطقه محدودتر می کند.
مصاحبه حسن ستار و توهین نژادی: من آقای ستار را خیلی دوست دارم و به هنر او احترام می گذارم. اما ایشان باید متوجه باشد که حدود هفت میلیون هموطن عرب دارد و نباید جنایتهای حکومت ایران را به مردم عرب نسبت دهد. همزمان با کشتار تابستان ۶۷ در خوزستان هم کشتاری صورت گرفت و جالب اینجاست که بر اساس خاطرات جان بدر بردگان هیچکدام از سرکوبگران و شکنجه گرانی که اعدامها را انجام دادند عرب نبودند. آقای ستار باید بداند که عربها هم مثل بقیه مردم ایران خواهان عدالت و دمکراسی هستند.
عبارت خلیج در مصاحبه رضا پهلوی و خلع ید او توسط سلطنت طلبان: دعوا بر سر خلیج یا خلیج فارس نیست. موضوع اصلی این است که رضا پهلوی گفته چند میلیون نفر اقلیت قومی و مذهبی باید از حقوق بشر بهره مند باشند و به عنوان هموطن ایرانی ها به آنها نگاه برابر داشت. مثلأ خواست نظام فدرالی حق اینهاست. جمهوری اسلامی در هیچ زمینه ای برای ملت ایران دستاوردی نداشته. عرب ستیزی ابزار جدید حکومت ایران برای جذب طرفدار در داخل کشور است که رسوبات فرهنگی و بعضی رسانه های خارج از کشور هم از آن حمایت می کنند.
وضعیت هلال شیعی و محور مقاومت جمهوری اسلامی: امروز هیچ جایگاهی در منطقه ندارد. اگر هم روزی معدود افرادی در جهان عرب از حسن نصرالله حمایت می کردند امروز او را به عنوان قاتل زنان و کودکان سوریه می شناسند. همه مردم منطقه و حتی شیعیان منطقه از سیاست شیعه گری علی خامنه ای که می خواهد نظام ولی فقیه را گشترش دهد خسته شده اند و هیچکدام اینها در منطقه جایگاهی ندارند.
علنی کردن منابع مالی حزب الله: حسن نصرالله این کار را انجام داد چون به دلیل تحریمهای بانکی حزب الله توسط آمریکا، این گروه در وضعیت دشواری قرار گرفت. خیلی از حامیانش نا امید شدند. نصرالله با این پیام خواست به حامیانش بگوید نگران نباشید به ما پول می رسد. البته درست هم گفته چون آنها نیازی به شبکه بانکی ندارند و آقای خامنه ای با گونی پول نقد برایشان می فرستد.
گرد و خاک خوزستان: یکی از مهمترین دلایلش خشک شدن هورالعظیم است. آبهایی که خشک و تبدیل به صحرا شده. سی و هفت سال است که در این مرزها جنگ و درگیری وجود دارد و هنوز فرصتی پیش نیامده تا ملتهای منطقه بتوانند بنشینند بر سر این موضوع مهم که به سلامت مردم مربوط است با یکدیگر گفت و گو کنند.
مدیریت ترامپ و ورشکستگی کازینو: این حرفها بی اساس است او مدیر موفقی بوده. ثروت خانوادگی اش را به خوبی اداره کرده و آن را توسعه داده. البته شاید این برای اداره یک کشور کافی نباشد.
بنیاد کلینتون و اتهام مافیا: در مورد مافیایی بودن یا نبودن ایشان اطلاعی ندارم. اما می دانم خانم کلینتون در میان آمریکایی های آفریقایی تبار، اسپانیایی تبارها، زنان و خاورمیانه ای ها و همینطور طبقه متوسط به پایین کارمندان آمریکا خیلی طرفدار دارد.
تأثیر ایرانی تباران دولت آمریکا بر وضعیت ایران: بسیاری معتقدند اینها خیلی تأثیرگذار بوده اند. اما من فکر می کنم اگر آقای اوباما رویکرد مناسبی نداشت اینها نمی توانستند تأثیرگذار باشند. یکی رویکرد مثبت آقای اوباما به ایران مهم است و دوم جذب این نیروها که برای این هدف به او کمک کرده. اوباما آنچه می توانست برای ایران انجام داد اما مسئولان جمهوری اسلامی نتوانستند از فرصتها درست استفاده کنند.
املاک نجومی در ایران: جامعه ای که در آن قانون حاکم نیست و مطبوعات آزاد در آن وجود ندارد سرنوشتش همین خواهد بود. وقتی اعضای خبرگان و نظامیان و همه مسئولان حامی رهبر هستند یعنی یک گروه کوچک بر کل جامعه حاکم است. فساد نتیجه طبیعی چنین حکومتی است.
ایران جزیره ثبات منطقه: امیدوارم هیچگاه ایران نا امن نشود اما داعش راههای زیادی برای ورود به ایران دارد اما موضوع اصلی این است که به عقیده من با بخشی از قدرت در ایران ارتباط دارد و اخبار دستگیری اعضای داعش هم که مکرر توسط جمهوری اسلامی پخش می شود صرفأ یک مشت تبلیغات دروغ است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: