پیام رئیس جمهور و نخست وزیر ترکیه

نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به مناسبت عید زبان ترکی پیامی منتشر کرد.

به گزارش ت ر ت فارسی اردوغان در این پیام اعلام کرد که زبان ترکی به عنوان یکی از مهمترین و ریشه دارترین زبانهای دنیا از غنایی برخوردار است که نشانگر ذهن براق، قابلیت برقراری ارتباط و نگرش ملت ترکیه نسبت به جهان میباشد.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه شخصیت استقلال طلبانه ملت ترکیه، فرهنگ منحصر به فرد و سبک تفکر و زندگی ترکها به زیبایی در زبان ترکی منعکس شده است گفت: زبان ترکی که در جغرافیای وسیعی تکلم شده و بیانگر گذشته و فرهنگی مشترک میباشد، ضامن اتحاد و برابریمان است. این زبان که منتقل کننده تمدن استثناییمان از نسلی به نسل دیگر است، با ادغام با انواع فرهنگها و تمدنها، موفق به حفظ پویایی خود شده است.

پیام نخست وزیر ترکیه به مناسبت روز عید زبان ترکی

نخست وزیر ترکیه با انتشار پیامی به مناسبت روز بزرگداشت زبان ترکی، اظهار داشت: زبان ترکی با ارزش ترین میراثی است که می توان برای نسل های آینده به جا گذاشت

پیام نخست وزیر ترکیه به مناسبت روز عید زبان ترکی

بینالی یلدریم، نخست وزیر ترکیه با انتشار پیامی به مناسبت روز بزرگداشت زبان ترکی موسوم به «عید زبان ترکی» اظهار داشت: فرهنگستان زبان، هنرمندان، سیاستمداران، آموزگاران و اصحاب رسانه برای انتقال زیباتر و گسترده تر زبان ترکی به نسل های آینده، مسئولیت بزرگی بر عهده دارند.

در ادامه پیام نخست وزیر ترکیه آمده است: برای زنده نگه داشتن یک زبان، استفاده کنندگان آن باید درک درستی از مفهوم ملت شدن داشته و از حساسیت لازم برای حفظ فرهنگ خود برخوردار باشند.

یلدیریم با بیان آنکه زبان ترکی با ارزش ترین میراثی است که می توان برای نسل های آینده به جا گذاشت، گفت: “زبان ترکی یکی از کهن ترین زبان های دنیاست. این زبان به لحاظ گستردگی سرزمین های ترک زبان، جمعیت قابل توجهی که به این زبان سخن می گویند و غنای کلمات و واژگان یکی از رایج ترین و مهم ترین زبان های دنیا به شمار می رود”.

او در پایان زبان ترکی را عنصر اصلی فرهنگ مردم ترک و هویت ملی آنها خواند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: