عاملان و طراحان حملات تروریستی اخیر ترکیه از سوریه آمده‌اند

نگام ، بین الملل _ آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا با بیان این که مسکو انگیزه های ترکیه از عملیات سپر فرات را به خوبی درک کرده، اظهار داشت که عاملان حملات تروریستی اخیر در ترکیه و طرحان آن همگی از سوریه آمده‌اند.
به گزارش آناتولی آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا طی سخنرانی زیر عنوان «روسیه و ترکیه؛ همکاری جدید در دوره جدید» در مراسم افتتاحیه سال جدید تحصیلی دانشگاه آتیلیم آنکارا اعلام کرد: ما انگیزه های ترکیه از عملیات سپر فرات در شمال سوریه را به خوبی درک می‌کنیم، زیرا عاملان حملات تروریستی اخیر در ترکیه و طرحان این حملات دهشتناک همگی از سوریه آمده‌اند.

وی با بیان این که مسکو برای اجرای هر نوع گفتگو با مقامات ترکیه در هر زمینه و در هر وقت آماده و از گفتگو در موضوعات مورد اختلاف میان این دو کشور از جمله سوریه کنار نکشیده است، تصریح کرد: آن چه که روسیه و ترکیه را در مورد سوریه به هم نزدیک کرده، تاکید هر دو کشور بر تمامیت ارضی سوریه و حل بحران این کشور از راه گفتگو است.

او راجع به سناریوهای جدید برای تجزیه خاک سوریه نیز تصریح کرد: “در روزهای اخیر مقامات آمریکایی هشدارهای خود را در خصوص نقشه تجزیه این کشور تکرار می‌کنند. همچنین ادعاهایی وجود دارد که ایالات متحده در این راستا فعالیت می‌کند. اگر آمریکا این نوع سیاست را در سوریه دنبال کند؛ چگونه می‌توان تمامیت ارضی این کشور را حفظ کرد؟ تجزیه خاک سوریه می‌توان به بزرگ‌ترین تراژدی ژئوپلیتیک تبدیل شود.”

کارلوف در ادامه گفت: حل بحران سوریه راهی جز مذاکره با “دولت مشروع” این کشور ندارد و هرچه گروه های مخالف سریع‌تر بر سر یک موضع مشترک در ارتباط با آغاز مذاکرات، با نهادهای ذیربط دولت دمشق به توافق برسند؛ به همان اندازه حل بحران این کشور سریع‌تر امکان پذیر خواهد شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: