اقدام کنگره به ابطال وتو سیاسی بود

نگام ، بین الملل _ رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به اقدام کنگره این کشور در ابطال وتوی مصوبه حق شکایت بازماندگان ۱۱ سپتامبر از عربستان، گفته است این اقدام قانون‌گذاران، سیاسی بود.

به گزارش ایلنا، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در واکنش به اقدام کنگره این کشور در ابطال وتوی مصوبه حق شکایت بازماندگان ۱۱ سپتامبر از عربستان، گفته است، اقدام قانونگذاران، سیاسی بود.

اعضای سنا و مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع آرا روز چهارشنبه تصمیم باراک اوباما برای وتوی مصوبه کنگره درباره حق شکایت از عربستان را ابطال کردند.

رئیس‌جمهوری آمریکا، که چند ساعت پس از ابطال وتو این مصوبه با «سی ان ان» صحبت می کرد، در واکنش به این اقدام کنگره امریکا اظهار داشت: این نمونه‌ای است از موقعیتی که شما می‌بایست کاری که سخت‌تر است را انجام بدهید،‌ ای کاش کنگره کاری که سخت‌تر بود را انجام می‌داد.

باراک اوباما، که در حضور شماری از کهنه سربازهای آمریکایی در این برنامه زنده تلویزیونی شرکت کرده بود، اضافه کرد: جای تعجب نداردکه در آستانه یک انتخابات، رای منفی دادن به مصوبه‌ای که تصور می‌شد علیه بازماندگان یازدهم سپتامبر است، پذیرش آن برای مردم سخت باشد. اما حرکت درست آن بود. همانطور که می‌دانید این یک رای سیاسی بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد، «اشتون کارتر» وزیر دفاع و ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، مخالف این مصوبه کنگره بودند.

باراک اوباما تاکید کرده است: اقدام کنگره کار اشتباهی بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا با تاکید بر ضرورت کمک به خانواده‌های قربانیان یازدهم سپتامبر گفته است که فکر نمی کند که حق اقامه دعوا علیه عربستان سعودی در دراز مدت به نفع آمریکا باشد.

باراک اوباما گفت: اگر ما مصونیت دولت‌ها در برابر شهروندان دیگر کشورها از بین ببریم، احتمالا مردان و زنان یونیفورم‌پوش ما در سراسر جهان در معرض اقداماتی از این دست قرار گیرند.

وی اضافه کرده است: نگرانی من ربطی به عربستان و یا همراهی و همدلی با خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر ندارد بلکه مساله این است که تمایل ندارم که ناخواسته در شرایطی قرار بگیریم برای کارهایی که در سراسر جهان انجام داده می‌شود، مسئول شناخته شویم.

با دیگران به اشتراک بگذارید: